Smrt osobe predstavlja emocionalno tešku situaciju za bliske članove porodice i prijatelje.
O proceduri utvrđivanja smrti osobe, koja je preminula u stanu ili u kući, te koliko po propisima tijelo može biti u tom prostoru prije nego što nadležno pokopno društvo dođe po njega, upitali smo glavnu mrtvozornicu u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo, dr. Sanitu Tukar-Čatak, specijalistu urgentne medicine, piše Faktor.
Razlika je, kaže Tukar-Čatak, da li je osoba preminula kod kuće, na javnom mjestu ili u bolnici, a samim tim razlikuju se i načini utvrđivanja smrti.
- Ako je osoba umrla kod kuće, tim Hitne pomoći konstatuje smrt. Dva sata nakon toga mrtvozornik može pregledati tijelo umrlog, a maksimalan period za obavljanje pregleda je 12 sati prema Članu 79/13 Pravilnika o načinu pregleda umrlih i utvrđivanja vremena i uzroka smrti FBiH. Čim mrtvozornik utvrdi da je smrt nastupila prirodnim putem, izdaje se dozvola za sahranu, a ukop se treba izvršiti u roku od maksimalno 72 sata od trenutka izdavanja dozvole - navodi Tukar-Čatak.
Uzroci smrti
Ukoliko se čeka član familije iz inozemstva na sahrani, porodica preminulog o tome se, prema riječima Tukar-Čatak, dogovara sa pokopnim društvom.
- Ako se radi o smrti kod koje postoji sumnja na bilo kakvo nasilje, mrtvozornik je dužan o tome obavijestiti policiju, a onda se preko dežurnog tužioca tijelo upućuje na obdukciju. U slučaju smrti od infektivnog oboljenja, tijelo preminulog potrebno je na poseban način što prije iznijeti iz prostora u kojem je bilo. Ukoliko smrt nije nasilna i nije nastupila kao posljedica infektivne bolesti, povinujemo se željama porodice i njihovim vjerskim običajima. Primjera radi, negdje su običaji da tijelo preminulog prenoći u kući. Ako uvjeti dozvoljavaju na način da se ne ugrozi okolina, porodicama se izlazi ususret - pojašnjava Tukar-Čatak.
U slučaju smrti na javnom mjestu mrtvozornik, nakon što je ljekarski tim konstatovao prirodnu smrt, izdaje potvrdu i odmah obavještava pokopno preduzeće da preuzme tijelo.
- Ako je riječ o nasilnoj smrti, tijelo se šalje na obdukciju. Smrt u bolničkim uvjetima je posebna kategorija i kolege ljekari imaju svoje procedure koje provode - kaže Tukar-Čatak.
Stariji koji su živjeli sami
Iako je u Pravilniku o načinu pregleda umrlih i utvrđivanja vremena i uzroka smrti ostavljeno da tijelo osobe koja je preminula u kući ili stanu, tamo može ostati i do 12 sati, to se, prema riječima naše sagovornice, u KS još nikada nije desilo, osim u slučajevima kada osoba sama živi.
- U KS još se nije desilo da preminula osoba bude u stanu 12 sati jer imamo dovoljan broj mrtvozornika, ali se u drugim kantonima to dešava upravo zati što imaju jednog ili dva mrtvozornika na cijeli kanton. No u KS postoji jedna iznimka i to nam se u posljednje vrijeme često dešava, a to je da imamo veliki broj starijih osoba koje same žive, nemaju djece, rodbine, pa i po šest dana nakon smrti tijela se nalaze u njihovim domovima, sve dok komšije ne prijave policiji da ih u posljednje vrijeme nisu viđali - kazala je Tukar-Čatak.
(Faktor.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook