Dobitnik nagrade Duško Kondor

'Izgradnja spomenika Sekuli Staniću bila bi nastavak sramote i poniženja': Smatraju ga 'izmišljenim herojem'

Hronika25.12.24, 10:39h

'Izgradnja spomenika Sekuli Staniću bila bi nastavak sramote i poniženja': Smatraju ga 'izmišljenim herojem'
Dr. Sekula Stanić ubijen je 17. decembra 1992. u Policijskoj stanici Miljevina, nakon što je proteklih mjeseci pomagao svojim kolegama, pacijentima i prijateljima drugačijeg imena

 

 

- Nakon najave o izgradnji spomenika Sekuli Staniću iz Foče, osobi koja kao heroj postoji samo u filmu: “Lepa sela lepo gore” pozivamo inicijatore, ali i sve buduće inicijatore, da prije nego što započnu dirati ratne rane da pitaju ili bar pročitaju nešto što su utvrdili sudovi, nešto što je zapisano u brojnim izdanjima preživjelih žrtava pa tek onda javno saopšte ideju koju žele realizirati - poručili su danas u saopćenju iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Udruženja Pokret Majke enklave Srebrenica i Žepa.

 

Dalje u saopćenju se referišu na dodjelu priznanja Nevenki Tromp kao “najeklatantnijem primjeru našeg samoponiženja”.

 

- Dodjela priznanja Nevenki Tromp, osobi koja u naučno istraživačkom radu u okviru Instituta za ratne zločine Nizozemske, tvrdi da: “Ne postoji niti jedan dokaz koji upućuje na to da je Srbija na bilo koji način sudjelovala u dešavanjima u i oko Srebrnice u periodu od 09. do 19. jula 1995. godine”, je možda i najeklatantniji primjer našeg samoponiženja ili brutalnog neznanja”.

 

Još su poručili da bi izgradnja spomenika Sekuli Staniću bio “nastavak sramote i poniženja”.

 

- Izgradnja spomenika Sekuli Staniću, izmišljenom heroju iz Foče bio bi nastavak sramote i poniženja, zato pozivamo inicijatore da odustanu od ideje izgradnje spomenika, a da usmjere svoj kapacitet, profesionalni i politički, u poboljšanju statusa žrtava i svjedoka u Bosni i Hercegovini - saopćili su.

 

Ko je bio Sekula Stanić?

 

Doktor Sekula Stanić rođen je 7. aprila 1943. u okolini Foče. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Beogradu 1971. i četiri godine kasnije zaposlio se u fočanskoj bolnici, čiji je direktor bio od 1985. do decembra 1992. godine.

 

Ubijen je 17. decembra 1992. u Policijskoj stanici Miljevina, nakon što je proteklih mjeseci pomagao svojim kolegama, pacijentima i prijateljima drugačijeg imena.

 

Mediji su pisali o hrabrom čovjeku koji je pomagao svojim sugrađanima i spašavao ih iz okupiranog srpskog područja. Pomogao je i velikom broju trudnica i zaštitio mnoge žene od maltretiranja i silovanja. Svojim pacijentima koji su samo zbog svoje religije bili u životnoj opasnosti, omogućio je bijeg iz grada, a u znak protesta protiv paljenja bošnjačkih kuća, zapalio je vlastitu.

 

Jedino priznanje, nagradu Duško Kondor, koje je doktor Sekula Stanić dobio posthumno 2011. godine, za građansku hrabrost i afirmaciju građanske hrabrosti, dodjelila mu je nevladina organizacija Gariwo.

 

(DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook