Da li je u pitanju strah zbog mogućih sankcija ili od moguće istrage Tužilaštva BiH, ali Kolegij Narodne skupštine RS-a usvojio je konačni prijedlog zaključaka koji će biti stavljen u raspravu na posebnoj sjednici, a koji su umnogome ublaženi u odnosu na prvobitne, prenosi Oslobođenje.
Već sam broj zaključaka sugeriše da izmjene i nisu kozmetičke. Prema prvobitnom prijedlogu, kojim se praktično pokušava urušiti ustavni poredak BIH, bilo ih je osam, a u konačnoj verziji ih je sedam. Doduše usvojena i dopuna od još jednog zaključka, ali time je samo formalno zadržan isti broj.
Naime, iz konačne verzije izbačena je prijetnja kojom je ostavljen rok od 48 sati, koji je praktično bio postavljen Sudu i Tužilaštvu BiH da obustave proces protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića. U protivnom bile su najavljene "jednostrane mjere". Umjesto ove prijetnje preložen je dodatni zaključak koji glasi.
- Miješanje Tužilaštva BiH u rad Narodne skupštine Republike Srpske, koja je po Ustavu Republike Srpske nadležna samostalna institucija čije odluke može preispitivati samo Ustavni sud Republike Srpske, predstavlja atak na ustavno ustrojstvo BiH i pokušaj zastrašivanja narodnih poslanika čije su odluke suverene i zaštićene imunitetom, Ovakva zloupotreba Tužilaštva BiH i pokušaj miješanja u rad zakonodavne vlasti Republike Srpske mora biti personalizovana i procesuirana. U protivnom Narodna skupština Republike Srpske, u cilju zaštite Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i ustavnog poretka Republike Srpske, biće prinuđena na posebne odluke kao akt zaštite Dejtonskog sporazuma i samozaštite - stoji u dodatku.
Promijenjen je i treći zaključak, kojim se u prvobitnom prijedlogu traži od Dodika i Lukića izričito traži da više nikada ne prisustvuju suđenju pred Sudom BiH. U izmijenjenom obliku uvršten je dodatak: "dok predsjednik Republike ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku".
Ni naredni zaključak, kojim se traži da svi izabrani i imenovani zvaničnici iz RS srpske nacionalnosti u državnim institucijama prestanu odmah učestvovati u radu i donošenju odluka, dok se ne obustavi proces protiv dodika i Lukića. Sada je dodano i u kojem slučaju se može napraviti izuzetak: "osim u slučaju odlučivanja po kojem se vrši prenos nadležnosti sa Republike Srpske na nivo zajedničkih institucija, sve dok evropska unija ne spriječi i ne obustavi kršenje evropskih pravnih i demokratskih standarda, odnosno dok se u BiH ne ponište protivustavno i protivzakonito donesene odluke od strane visokog predstavnika, čiji se boravak u BiH ne može više opravdati ni na koji način".
I zaključak kojim se prekida evropski put BiH je preformulisan i više nije tako izričit.
- Narodna skupština Republike Srpske upozorava da evropski pravni standardi zabranjuju vođenje nehumanih i degradirajućih sudskih postupaka protiv lica u stanju zdravstvene ugroženosti, što Sud BiH upravo čini i udaljava BiH od evropskog puta - navodi se u novom prijedlogu.
(Oslobodjenje.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook