Trideseta godišnjica genocida u Srebrenici obilježena je ove godine i u Bundestagu. Na inicijativu ambasadora Bosne i Hercegovine u Njemačkoj Damira Arnauta prvi put u historiji ta visoka institucija uvrstila je godišnjicu jednog međunarodnog zločina, osim Holokausta, kao posebnu tačku dnevnog reda na zasjedanju 11. jula.
- Posebno sam ponosan da je Bundestag prihvatio moju inicijativu, koju sam u ime Ambasade Bosne i Hercegovine zvanično uputio, da 30. godišnjica genocida u Srebrenici bude tačka dnevnog reda. Osim Holokausta, Bundestag nikada ranije nije posvetio tačku dnevnog reda obilježavanju godišnjice nekog međunarodnog zločina. Kako je predsjednica Bundestaga Julia Klockner u najavi tačke rekla, “radi se o neuobičajenom potezu.” Stoga sam izuzetno zahvalan kako njoj, tako i stranačkim klubovima koji su inicijativu podržali - rekao je Arnaut u razgovoru za Raport.
On je rekao da je teško izdvojiti bilo koga od 13 članova Bundestaga koji su redom govorili sa pijetetom o žrtvama genocida, potencirali prirodu tog zločina, te osuđivali negiranje.
- Svako je istakao nešto posebno. Predsjednica Klockner je fokus stavila na žene - od silovanja kao jednog od oružja tog genocida do činjenice da su majke Srebrenice najzaslužnije za očuvanje sjećanja. Michael Brandt je podsjetio da je današnji kolovođa negiranja genocida Aleksandar Vučić bivši Miloševićev ministar propagande koji je tokom genocida u Srebrenici sa skupštinske govornice pozivao na masovna ubistva Bošnjaka. Jasmina Hostert je podsjetila na svoje ranjavanje granatom ispaljene od strane tzv. “Vojske Republike Srpske”. Sada ću stati jer ću o svakom od njih 13, ali i o brojnim drugim koji su mi svojim zalaganjem pomogli da se ova tačka nađe na dnevnom redu, pisati u idućim danima. Ali je neophodno istaknuti koliko je ovo velika gesta njemačkog Bundestaga. Ovo je bio zadnji dan zasjedanja prije ljetne pauze - rekao je Arnaut i napomenuo da se Bundestag neće ponovo sastati do 8. septembra.
Naveo je da je i do uvrštavanja tačke o genocidu u Srebrenici, pitanja vezana za nacrt Budžeta za 2025., koji je zbog vanrednih izbora i formiranja nove Vlade bio na čekanju još od novembra, su bile jedina predviđene tačke dnevnog reda ne samo za taj dan već za cijelu prethodnu sedmicu.
- Tokom lobiranja za uvrštavanje Srebrenice, neki su mi rekli da je to “budžetska sedmica” i da jednostavno neće biti moguće. To je, doduše, bilo na činovničkom nivou i moje parlamentarno iskustvo i poznavanje procedura, kao i prisni odnosi sa članovima Bundestaga, su mi bili od ključne pomoći. A prevagnulo je istinsko suosjećanje tih ljudi za bol porodica žrtava i odbacivanje kulture negiranja - istakao je bh. ambasador u Njemačkoj.
Podsjetio je da je bilo pokušaja i poslanika desničarskog AfD-a da u svojim obraćanjima negiraju presude međunarodnih sudova da je u Srebrenici počinjene genocid.
- Ništa novo. Kao što nije ništa novo da su opet ostali usamljeni. Sve četiri ostale stranke zastupljene u Bundestagu - vladajući CDU/CSU i SPD, te opozicioni Zeleni i Die Linke, su ne samo izrazili sućut i saosjećanje sa žrtvama i govorili protiv negiranja genocida, već su poslanike AfD-a izviždali i okrenuli im leđa tokom njihovih obraćanja. Uporedite to sa činjenicom da su preživjela žrtva genocida Selma Jahić i ambasador Bosne i Hercegovine dobili aplauz od gotovo cijelog Bundestaga. A tu tek govorimo o simbolici - rekao je Arnaut.
Istakao je da je sa strateške tačke gledišta, ta obraćanja puna mržnje su motivisala ministra vanjskih poslova Johanna Wadephula da se obrati i ponovi da je “stav Savezne vlade da je u Srebrenici počinjen genocid”, kao i predsjednicu Klockner da dvojici AfD poslanika koji su koristili termin “masakr” oduzme riječ i naglasi da je tema “30. godišnjica GENOCIDA u Srebrenici.”
- Ono što je posebno bitno sa stanovišta interesa Bosne i Hercegovine je da nakon, prekjučerašnjeg, mogu slobodno reći ofsajda ili čak autogola AfD-a, svi u njemačkoj politici prepoznaju da je Aleksandar Vučić puno bliži AfD-u, po ideologiji, retorici i metodama, nego EPP grupi kojoj njegova stranka formalno pripada - rekao je, između ostalog, ambasador BiH u Njemačkoj Damir Arnaut u razgovoru za Raport.
(FENA/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook