U Memorijalnom centru u Potočarima, 11. jula 2025. godine, obilježena je trideseta godišnjica genocida nad Bošnjacima u i oko Srebrenice, u okviru koje su ukopane posmrtne ostatke sedam identificiranih žrtava. Obraćajući se prisutnima, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović istaknuo je značaj ovog datuma za cijelu zemlju i svijet.
- Danas s tugom i poštovanjem ispraćamo na vječni počinak još sedam nevinih žrtava genocida i iskazujemo duboko saosjećanje s porodicama koje su ih izgubile - rekao je Bećirović, obraćajući se uvaženim porodicama, Majkama Srebrenice, diplomatama, gostima i prijateljima.
Podsjetio je na nedavni događaj u New Yorku, gdje je prvi put u organizaciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija obilježen Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
"Hvala svim državama koje su podržale usvajanje ove važne Rezolucije, koja nije značajna samo za Bosnu i Hercegovinu već i za cijeli svijet. Implementacija Rezolucije je već počela i 11. juli će ubuduće biti međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, sve dok postoji ljudska civilizacija."
Naglasio je da je genocid nad Bošnjacima bio kulminacija barbarske agresije na međunarodno priznatu državu Republiku Bosnu i Hercegovinu te podsjetio na sudske presude Ujedinjenih nacija koje su potvrdile udružene zločinačke poduhvate u tom periodu.
- Prošlo je trideset godina od nezapamćenih masovnih ubistava, mučenja, progona, istrebljenja, deportacija i prisilnih premještanja. Trideset godina traganja za posmrtnim ostacima i iskopavanja grobnica. Trideset godina suočavanja sa zastrašujućim posljedicama genocida, boli, tuge i patnje. Trideset godina borbe za istinu i pravdu, ali i zaustavljanje negiranja i relativiziranja genocida. Trideset godina hrabre i nepokolebljive borbe Majki Srebrenice i borbe za sigurniju budućnost svih ljudi", poručio je Bećirović.
Istakao je da je priprema za izvršenje genocida trajala godinama, te je kritikovao propagandu koja je prethodila zločinu, a koja je Bošnjake prikazivala kao „fundamentaliste“, „ekstremiste“ i „teroriste“.
"Stepen indoktrinacije bio je toliki da je jedan poslanik u Skupštini Srbije javno izjavio da za jednog Srbina treba ubiti stotinu Muslimana."
Podsjetio je da se takva diskriminacija i danas pokušava ponovo aktivirati, upozorivši da je Bosna i Hercegovina, kao važan dio globalne antiterorističke koalicije, danas izložena novim oblicima monstruozne propagande.
- Ne smijemo zaboraviti da je upravo ta bestijalna politička i medijska kampanja bila uvod u jedini genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata – genocid nad Bošnjacima. Taj zločin nije bio slučajnost, već je planiran, organiziran, finansiran i brutalno izveden", poručio je član Predsjedništva.
Naglasio je ulogu rukovodstva Srbije, na čelu sa Slobodanom Miloševićem, u genocidu, navodeći ključne činjenice:
agresija na Bosnu i Hercegovinu pokrenuta je iz Beograda;
bez podrške iz Beograda genocid ne bi bio moguć;
paravojne jedinice Republike Srpske bile su pod kontrolom Generalštaba Vojske Jugoslavije;
predsjednik Srbije je znao za genocid i otvoreno je čestitao ratnom zločincu Ratku Mladiću na „vojnom uspjehu“.
Bećirović je pozvao rukovodstvo Srbije da odbaci politiku ugrožavanja nezavisnosti i suvereniteta Bosne i Hercegovine i da gradi međudržavne odnose zasnovane na ravnopravnosti i međusobnom poštovanju.
Na kraju je upozorio da ideologije i politike koje su dovele do genocida i danas prijete, te da samo jaka država i spremni ljudi mogu spriječiti nove zločine.
- Uprkos svemu, nismo se predali, nismo poklekli i nikada nećemo. Mir nije siguran ako ga ne branimo. Istina nije neuništiva ako je ne pamtimo i ne čuvamo. Pravde nema ako se za nju ne borimo - poručio je Denis Bećirović, upućujući riječi poštovanja i solidarnosti porodicama žrtava genocida.
(DEPO PORTAL/af)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook