jasna poruka

Schmidt iz Srebrenice: Negiranje genocida ne smije imati svoje mjesto u ovoj zemlji

Front11.07.25, 10:45h

Schmidt iz Srebrenice: Negiranje genocida ne smije imati svoje mjesto u ovoj zemlji
Naglasio je kako oni koji ingorišu činjenice doprinose neizvjesnosti

 

 

 


Ovdje smo danas da odamo počat žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici i Potočarima u julu 1995. godine. Odavanje počasti nije samo iskazivanje poštovanja prema nasljeđu žrtava, već i čuvanje dostojanstva žrtava, dostojanstva onih koji su toliko pretrpjeli u svjetlu pokušaja negiranja ili relativizacije genocida ili bilo kojeg drugog ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti - kazao je visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt, obraćajući se danas na komemoraciji u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari.

 

Istakao je da preživjelima i porodicama žrtavama odaje počast "zbog njihovih humanosti koja je za primjer svima nama".

 

- Hvala vam na hrabrosti, na odlučnosti da gradite bolju budućnost. Hvala vam što nikada ne odustajete. Hvala vam što ste nas pozvali, nas koji 1995. nisu intervenirali protiv Mladića i njegovih saučesnika u ovim užasnim gašenjima tolikog broja života. Mi koji smo danas ovdje razumijemo da zejednički moramo raditi kako bi dali doprinos u izgradnji budućnosti i mira. Iz cijelog svijeta smo danas ovdje kako bi bili sa vama. Srebrenica ne može biti zaboravljena. Nadam se da ćemo dati signal da se može, s jedne strane, oplakivati i raditi na budućnosti - poručio je Schmidt.

 

Podsjetio je i na Rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija koja, kako je kazao, predstavlja važan temelj za povjerenje i pomirenje.

 

- Generalna skupština UN-a je svojom Rezolucijom proglasila 11. juli međunarodnim danom sjećanja obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine. Ovo je važan temelj u izgradnji povjerenja, u principe istine i pravde u Srebrenici i šire. Istovremeno to je i obaveza za nas da radimo sa mlađim naraštajima, govorimo i razgovaramo o onome što se dešavalo, da radimo u pravcu pomirenja - kazao je Schmidt.

 

Ove godine posmrtni ostaci sedam osoba ubijenih u genocidu biće ukopano i naći svoj smiraj.

 

- Duboko saosjećamo sa njihovim porodicama. Još uvijek je nepoznata sudbina preko 7.000 žrtava iz cijele zemlje i još hiljadu ljudi sa ovog područja, što je mrlja na savjesti čovječanstva - kazao je Schmidt.

 

Visoki predstavnik apelirao je da se pruži podrška onima koji se suočavaju s prijetnjama prilikom povratka u svoja mjesta.

 

- Pozivam međunarodnu zajednicu da ne dozvoli da se Dejtonski mirovni sporazum zaboravi. Srebrenica i cijela Bosna i Hercegovina moraju postati mjesta života, nade i perspektive za budućnost. Potrebne su izmjene i unapređenja, kako bismo zajednički spriječili ponavljanje ovakvih tragedija - zaključio je Schmidt.

 

Smatra kako negiranje genocida i mržnja ne smiju imati mjesto u BiH.

 

- Srebrenica i BiH moraju biti mjesto života, nade, boljeg života - poručio je Schmidt.

 

 

 

(FENA/af)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook