Iako je u BiH na snazi odluka Ustavnog suda BiH u predmetu broj U-12/24, kojom je izborni zakon RS donesen prošle godine proglašen neustavnim i stavljen van snage, za Tužilaštvo BiH to očigledno nije dovoljno kako bi reagiralo na to što se ta odluka Ustavnog suda BiH ne provodi u RS i što entitetska supština primjenjuje nevažeći zakon.
Naime, Raport je uputio upit Tužilaštvu BiH da li će reagirati po službenoj dužnosti zbog toga što je Komisija za izbor i imenovanje Narodne skupštine RS raspisala javni konkurs za izbor Republičke izborne komisije RS, a koji je zasnovan i na odredbama izbornog zakona RS koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Iz Tužilaštva BiH su na opširan upit, poslali šturi odgovor.
- U svezi navedenog upita, Tužiteljstvo BiH nije zaprimilo Rješenje Ustavnog suda BiH o neizvršenju odluke Ustavnog suda BiH - naveli su iz Državnog tužilaštva za Raport.
Uobičajeno i slično kao i kod ostalih upita Tužilaštvu BiH, ostali smo uskraćeni za pojašnjenje, ima li Tužilaštvo BiH obavezu čekati rješenje o neizvršenoj odluci Ustavnog suda BiH ili bi se, primjerice, mogli i sami u to uvjeriti.
Jer, ako se zna da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće i da je to precizirano i u Ustavu BiH i da imamo odluku tog suda o izbornom zakonu RS da je neustavan, a Narodna skupština RS javno objavi, pozivajući se na taj zakon da po njemu provodi jedan konkurs, zašto je Tužilaštvu BiH neophodno i 'crno na bijelo' od Ustavnog suda BiH o neprovedbi njihove odluke?
Ako se u vidu još ima činjenica da režim u RS unazad nekoliko mjeseci kontinuirano provodi napad na ustavni poredak, a provedba jednog neustavnog zakona svakako se može podvesti pod tu opasnu kategoriju krivičnih djela, te da Tužilaštvo BiH, valjda i nadati se još uvijek vodi istragu o napadačima na ustavni poredak BiH, onda je odgovor iz Tužilaštva da još nisu dobili rješenje od Ustavnog suda BiH o neprovođenju njihove odluke, na naše pitanje hoće li reagirati, još simptomatičnije.
Svakako, Tužilaštvo BiH će dobiti i rješenje Ustavnog suda BiH o neizvršenju njihove odluke, jer je zahtjev za donošenjem takvog rješenja uputio i Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH, po čijoj je apelaciji prošle godine Ustavni sud BiH i poništio izborni zakon RS.
Međutim, to će sigurno i potrajati, u RS je konkurs po neustavnom zakonu raspisan još 17. juna i činjenica je da se sporni zakon bez ikakvih smetnji provodi već duže od 15 dana.
Svakako da ovakvo nereagovanje i čekanje raznoraznih 'rješenja' čak i u situacijama udara na ustavni poredak, jer konkurs ovjeren u NSRS na osnovu neustavnog zakona direktno udara i na Ustavni sud BiH i na Centralnu izbornu komisiju, predstavlja 'vjetar u leđa' secesionistima, a Tužilaštvo BiH kaže da nije dobilo 'rješenje'.
A, do dobijanja tog papira od Ustavnog suda BiH dovoljno bi bilo da Tužilaštvo pogleda tekst konkursa na stranici NSRS u kojem se pozivaju na neustavni izborni zakon i navode da je objavljen u broju Službenog glasnika RS broj 61/24. Potom, Tužilaštvo BiH može pogledati odluku Ustavnog suda broj U-12/24 i vidjet će da je taj zakon stavljen van snage,a ipak se primjenjuje.
Ali, Tužilaštvu BiH je očigledno lakše čekati rješenje Ustavnog suda BiH, a vidjet ćemo hoće li i kako će reagirati kada ga i dobiju.
Sada, kada ako ne žele ništa raditi prije nego što dobiju zvaničan akt iz Ustavnog suda o neprovođenju njihove odluke, kada već iz medija znaju o kako teškom udaru na državne institucije je riječ, u Tužilaštvu BiH mogli bi do tada barem osmisliti način kako da uspješno osiguraju provedbu odluke Ustavnog suda BiH o neustavnom izbornom zakonu.
Valjda će biti uspješniji u tome, nego u osiguranju provedbe naredbe o privođenju osumnjičenih za napad na ustavni poredak iz RS što ni pravosudnim institucijama na nivou BiH, ni policijskim agencijama ne uspijeva već četvrti mjesec.
(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook