Redakciji Faktora obratilo se nekoliko čitatelja pitajući šta da rade ljudi koji su ispunili 40 godina staža, što je jedan od uvjeta za odlazak u penziju, ali se ne mogu penzionisati jer im poslodavac nije isplatio nekoliko godina staža. Kome da se obrate.
Zanima ih da li imaju zdravstveno osiguranje od momenta predaje zahtjeva za penzionisanja do rješenja njihove situacije jer su stari da bi ih neko zaposlio, a na biro za zapošljavanje ne mogu kako bi ostvarili zdravstveno osiguranje.
- Federalni zavod odlučuje o pravima iz oblasti penzijsko-invalidskog osiguranja. Mi nismo represivni organ i nemamo mehanizme niti nadležnosti za bilo koji oblik prinudnih naplata neuplaćenih doprinosa. Registracija, kontrola i naplata doprinosa u nadležnosti je Porezne uprave - kazao nam je Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Osvrnuo se na pitanje o zdravstvenom osiguranju.
- Federalni zavod plaća doprinose za zdravstveno osiguranje svojih korisnika / penzionera. U slučajevima kada osoba podnosi zahtjev za ostvarivanje prava na penziju, naši djelatnici / kompletatori prilikom zaprimanja zahtjeva utvrđuju ispunjava li osoba uvjete za penziju i na osnovu toga se omogućava prijava na zdravstveno osiguranje dok se čeka na rješenje o pravu na penziju, a sve kako budući korisnici ne bi bili oštećeni, odnosno kako bi imali urednu zdravstvenu zaštitu za vrijeme čekanja na rješenje do tri mjeseca - rekao nam je Kvesić.
Upitali su šta ukoliko osoba koja je predala zahtjev za penzionisanje u roku od tri mjeseca ne dobije rješenje o penzionisanju, da li ostaje bez zdravstvenog osiguranja.
- Ne. Onda se produži ako se ne riješi za ta tri mjeseca - kazao je Kvesić.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook