Za 'curenje' krivi građani?

Nakon što su bh. pasoši osvanuli na dark webu, oglasili su se iz IDDEEA-e: Podaci su zaštićeni na najvišem nivou

Hronika12.02.25, 09:44h

Nakon što su bh. pasoši osvanuli na dark webu, oglasili su se iz IDDEEA-e: Podaci su zaštićeni na najvišem nivou
- IDDEEA obavještava građane da su svi lični podaci u zvaničnim evidencijama zaštićeni na najvišem bezbjedonosnom nivou i da ne postoji rizik od kompromitacije podataka iz zvaničnih baza - saopćili su

 

 

Nakon vijesti da je etička hakerica Arnela Šabović na dark webu i breach forumima naišla na stranice koje prodaju skenirane ili uslikane pasoše iz cijelog svijeta, uključujući i one iz naše države, od kojih su neki još uvijek i validni, oglasili su se i iz IDDEEA-e.

 

- Povodom informacija o prodaji skeniranih pasoša na ilegalnim internet platformama (tzv. "dark web"), Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) naglašava da ovakve zloupotrebe najčešće nastaju usljed nepažnje pojedinaca prilikom korištenja i čuvanja ličnih dokumenata, a ne kompromitacije zvaničnih baza podataka. IDDEEA obavještava građane da su svi lični podaci u zvaničnim evidencijama zaštićeni na najvišem bezbjedonosnom nivou i da ne postoji rizik od kompromitacije podataka iz zvaničnih baza - naveli su u saopćenju za medije

 

Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i drugim relevantnim propisima, jasno je definisano ko i u kojim okolnostima može zahtijevati kopiju ličnih dokumenata. Kopiranje i skeniranje ličnih dokumenata dozvoljeno je samo ovlaštenim institucijama i organizacijama u skladu sa zakonskim osnovom i u tačno propisane svrhe. Posebno napominjemo da hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju zakonsko pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata bez izričite zakonske osnove. Imaju pravo utvrditi lični identitet i upisati eventualno ime i prezime kao i razlog posjete, što je neki minimum podataka koji se daje ovim organizacijama ali bez obaveze da se ostavljaju lični dokumenti na recepciji hotela i sl.

 

IDDEEA podsjeća građane na sljedeće mjere zaštite ličnih dokumenata:

 

  • Pažljivo rukovanje dokumentima – Ne dijelite skenirane ili fotografisane kopije pasoša i drugih ličnih dokumenata, posebno putem interneta i neprovjerenih servisa. Nepoznati online servisi mogu predstavljati rizik.
  • Prijava izgubljenog ili ukradenog dokumenta – Ukoliko dođe do gubljenja ili krađe pasoša, odmah prijavite slučaj nadležnim organima kako bi se dokument zvanično poništio i spriječila eventualna zloupotreba.
  • Provjera identiteta prilikom ustupanja podataka – Budite oprezni kome i u koje svrhe dajete podatke sa svojih dokumenata. Neodgovorno ustupanje može dovesti do pokušaja zloupotrebe. 

 

Naveli su da IDDEEA kontinuirano unapređuje sigurnosne standarde i primjenjuje najsavremenije tehnološke mjere kako bi osigurala integritet ličnih podataka građana Bosne i Hercegovine. Svaka sumnja u zloupotrebu ličnih podataka i/ili dokumenata treba biti prijavljena nadležnim organima.

 

- U smislu navedenog, IDDEEA podstiče i ohrabruje građane da koriste digitalni potpis kao siguran i pouzdan način autentifikacije u online komunikaciji s institucijama i privatnim sektorom. Korištenjem digitalnog potpisa građani mogu smanjiti rizik od zloupotrebe ličnih podataka, identitetskih prevara i neovlaštenog pristupa njihovim dokumentima. Ističemo da digitalni potpis omogućava brže i efikasnije obavljanje administrativnih poslova bez potrebe za fizičkim dolaskom i ustupanjem ličnog dokumenta, čime se dodatno poboljšava zaštita privatnosti i podataka korisnika - saopćili su.

 

(DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook