Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIKBiH) je tijesnom većinom i u drugom krugu glasanja odlučila da neće kazniti ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine i lidera DNS-a Nenada Nešića, nakon što je ismijavao i grubo vrijeđao žrtve genocida u Srebrenici, pričajući vic na jednoj srbijanskoj televiziji.
– Ako dozvolite da kažem jednu šalu, koja je bitna povodom sahrane oca u Potočarima. Pitali malog Muju da kaže osnovne podatke. Kaže: Rođen u Sarajevu. Sahranjen u Srebrenici. Živi u Njemačkoj – riječi su Nešića izgovorene u maju ove godine.
Iz ovakve šale, pod navodnicima, nismo našli govor mržnje. Sa stanovišta Službe (za pravne poslove CIK-a), apsolutno je neodgovorno i ne bih se upuštao u kvalifikacije, ali na osnovu definicije govora mržnje iz Izbornog zakona BiH, nismo mogli uklopiti u definiciju i da se utvrdi odgovornost Nenada Nešića – pojasnio je pravnik na sjednici CIK-a u srijedu, predlažući obustavu postupka po prijavi za govor mržnje.
Ovakav prijedlog komentirao je član CIK-a Ahmet Šantić kazavši da je Služba upravo izvršila kvalifikaciju kada je donijela ovakav zaključak.
– Šala kao način javnog izražavanja, kao oblik nije definisana u govoru mržnje, ali način na koji je iznesena je toliko degutantna, gnusna da bi je trebalo procesuirati ne samo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nego i ostale institucije koje se bave provedbom zakona. Nedvosmisleno je vrijeđanje žrtava Srebrenice, čak se (Nešić) upustio u holokaust, kompletna znači jedna diskusija koja ide u pravcu sankcioniranja, ne samo prekršaja nego i krivične odgovornosti predsjednika stranke DNS. Otežavajuća je okolnost da se radi o ministru sigurnosti BiH. Pogriješili ste u kvalifikaciji – dodao je Šantić.
Za obustavu postupka glasala su četiri člana CIK-a, tri su bila protiv. S obzirom na to da nije bilo potrebne većine od pet glasova za, održana je nova sjednica CIK-a isti dan. Rezultat glasanja bio je isti, ali po pravilima, sa četiri glasa je usvojena obustava postupka.
Protiv su bili članovi CIK-a Ahmet Šantić, Željko Bakalar i Suad Arnautović. Za su bili Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a, te članovi Vanja Bjelica-Prutina, Vlado Rogić i Jovan Kalaba.
Zbog vica kojim je ismijavao žrtve genocida u Srebrenici, Klub zastupnika SDA u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine je pokrenuo inicijativu za smjenu Nešića.
U obrazloženju inicijative naveli su da je na naročito grub način uvrijedio žrtve genocida u Srebrenici i negirao genocid nad Bošnjacima kao činjenicu dokazanu na Međunarodnom sudu pravde u Hagu, te da je to učinio na brutalno uvredljiv način, “stavljajući žrtve genocida u kontekst vica i nanoseći na taj način njihovim porodicama i cjelokupnoj civiliziranoj javnosti bolne psihološke trauma najvišeg intenziteta”.
No Zastupnički dom na sjednici krajem juna nije imao entitetsku većinu iz RS-a da izglasa Nešićevu smjenu. Osim SNSD-a i njihovih partnera iz RS-a, protiv su bili i HDZ-ovi zastupnici.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook