Ministarstvo za odgoj i obrazovanje u protekle četiri godine intenzivno ulaže u modernizaciju i unaprjeđenje obrazovnog sistema. Ovaj veliki investicijski ciklus osigurava potrebne resurse za poboljšanje kvaliteta odgoja i obrazovanja u Kantonu Sarajevo, a usmjeren je na stvaranje sigurnijih, efikasnijih i zdravijih uslova za sve učenike i nastavnike - navodi se u saopštenju ovog ministarstva.
Iz Ministarstva ističu da u periodu od 2021. do 2024. godine ukupna ulaganja u obrazovni sektor Kantona Sarajevo premašuju 88 miliona KM. Ova sredstva namijenjena su za izgradnju novih objekata, rekonstrukciju postojećih škola i vrtića, te unapređenje tehničke i energetske infrastrukture.
- Nastojat ćemo da i u narednom periodu, a u skladu sa zakonom koji je osigurao najmanje 3,5 posto ukupnog budžeta Kantona Sarajevo na godišnjem nivou, da se izdvaja u rekonstrukciju školskih prostora, u investiciono održavanje i opremanje, držati ovakav korak - poručuje ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović.
Energetska efikasnost i unapređenje tehnološke infrastrukture
U cilju smanjenja troškova energije i stvaranja povoljnijih uslova za učenje i rad, realizirao se projekt energetske efikasnosti u školskim objektima. Kroz prvu fazu projekta, završeno je 11 objekata, a drugom fazom obuhvaćeno je 15 objekata osnovnih i srednjih škola, kao i predškolskih ustanova.
Dodatno, značajna ulaganja predviđena su za unapređenje tehnološke infrastrukture, jer je započeo projekt zamjene računarske opreme i umrežavanja škola. Ulaganja od 4,2 miliona KM omogućit će svim osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo bolji pristup računarima i internetu, čime se poboljšava kvalitet nastave i administracije.
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo ulaže 12 miliona KM u modernizaciju školskih kabineta prirodnih nauka. Također, za unapređenje tehnološke infrastrukture i umrežavanje škola osigurano je 4,2 miliona KM, a mjere energetske efikasnosti obuhvataju obnovu objekata u 15 škola.
Svi ovi projekti imaju cilj poboljšanje uslova za učenike i nastavnike.
Nova školska užina i unapređenje školskih kuhinja
Jedan od ključnih projekata koji je započet 2023. godine je „Nova školska užina“, inicijativa koja odgovara na analize opremljenosti školskih kuhinja i potrebu za unaprjeđenjem prehrambenih uslova u osnovnim i srednjim školama. Ukupno više od 2 miliona KM je investirano u periodu od 2023. do 2024. godine za adaptaciju, rekonstrukciju i opremanje školskih infrastruktura.
Tako je u 54 osnovne škole završena adaptacija školskih kuhinja, dok su formirani i educirani HACCP timovi koji brinu o sigurnosti hrane. Također, školski jelovnici su revidirani kako bi obroci bili nutricionistički prilagođeni različitim uzrastima učenika.
Povećanje kvaliteta obrazovanja kroz stalna ulaganja
Svi ovi projekti, koji se realiziraju uz značajna sredstva, imaju za cilj poboljšanje uslova za učenike i nastavnike, kao i jačanje konkurentnosti obrazovnog sistema. Kroz strateške investicije u škole, predškolske ustanove i obrazovnu tehnologiju, Kanton Sarajevo postavlja temelje za kvalitetniji odgoj i obrazovanje budućih generacija.
- Kreiranje obrazovnih politika i njihova realizacija moraju se vratiti pod krov institucija. Zato ćemo jednako vrijedno i predano nastaviti rad na unapređenju obrazovanja u skladu sa zahtjevima 21. stoljeća - zaključila je ministrica Hota-Muminović, navodi se u saopštenju.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook