fenomenalni džanan musa

BiH razbila Kipar sa 33 poena razlike: Kvalifikacije za Eurobasket 2025. počele sjajno

Sport23.02.24, 20:09h

Očekivano, najbolji u našem timu bio je fenomenalni Džanan Musa. Musa je na parketu proveo 30 minuta, ubacio 26 poena, imao osam asistencija te pet skokova

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Nikoziji pobijedila domaću selekciju Kipra sa 99:66 (28:27, 23:11, 26:18, 22:10) u 1. kolu kvalifikacija za Eurobasket 2025.

Košarkaši BiH opravdali su ulogu favorita u duelu sa borbenim domaćinima, koji su samo u prvoj četvrtini uspjeli parirati izabranicima Adisa Bečiragića. Kiprani su u prvoj četvrtini uspjeli pogoditi čak sedam trojki od deset pokušaja. Na samom počeku utakmice domaćnini su poveli su 11:2. Punih osam minuta trebalo je bh. košarkašima da uhvate priljkučak i povedu sa 22:20, te da prvi dio okonačaju sa poenom prednosti 28:27.

U drugoj čevrtini Kipranima je stao šut, došao je do izražaja kvalitet bh. košarkaša koji su napravili osjetniju razliku i otišli na poluvrijeme sa plus 13 poena.

Na samom počeku treće četvrtine bh. kašarkaši su sa četiri poena Atića povećali prednost na 17 poena, dok su Kiprani u nekoliko navrata uspjeli smanjiti na minus 10. Ipak u fiiniši uspjeli smo vratiti prednosti na nedostižnih 19 poena čime smo prelomili utakmicu.

Posljednju četvrtinu izabranici Adisa Bečiragića su odigali rutunstki i na kraju slavili sa ubjedljiva 33 poena razlike.

U redovima "Zmajeva" najefikasniji su bili Džanan Musa sa 26 poena, Ajdin Penava sa 15, Kenan Kamenjaš sa 13 i Amar Alibegović sa 12 poena, a kod Kiprana Darral Willis sa 22 i Filippos Tigkas sa 19 poena.

Naredni susret košarkaši BiH igraju 26. februara kada u tuzlanskom Majedanu dočekuju Francusku (19. sati). U drugom susretu kvalifikacione grupe Francuska večeras u Brestu dočekuje Hrvatsku (20.30).