VIDEO/ Utisci sa premijere dokumentarca ''INDEXI'' u Beogradu

Indexi su najveći, Bregović se obrukao i pokazao ko je: Nazvao kultni bend 'pederima iz centra Sarajeva'!

Nedjeljni magazin26.09.20, 17:04h

Indexi su najveći, Bregović se obrukao i pokazao ko je: Nazvao kultni bend 'pederima iz centra Sarajeva'!
Ako niste voljeli Indexe, zavoljećete ih nakon ovog filma, a ako ste ih voljeli, voljećete ih još više

 

Izvor: Espreso.rs

Piše: Vladimir Marković

 

U srijedu, 23. septembra, u okviru festivala muzičkog dokumentarnog filma Dok'N'Ritam u Domu kulture Studentski Grad u Beogradu, premijerno je prikazan dokumentarni film "Indexi" režisera Zorana Kubure i scenariste Bojana Hadžiabdića. To je bila svjetska premijera ovog dugometražnog dokumentarnog ostvarenja (112 minuta) koji je najozbiljniji kandidat za nagrade ovog festivala, a nakon sale beogradskog Doma kulture Studentski grad, ovaj film će sasvim izvjesno imati još mnogo gledalaca širom bivše Jugoslavije i svijeta.


Prije projekcije, Mirko Vincetić je predstavio svoj vergl koji svira prvi hit Indexa "Pružam ruke".


Film po sebi predstavlja uspjeli spoj prebogate dokumentaristike o najvažnijem rokenrol bendu Jugoslavije i emotivnih, ljudskih priča o članovima benda i kolektivu samom, koji je mijenjao mnoge članove ali čuvao svoj suštinski karakter grupe zaljubljenika u muziku, zanesenjaka, entuzijasta, koji su u bavljenje muzikom ušli iz najčistijih pobuda, bez želje za "velikom" karijerom, postizanjem ciljeva, sticanjem zlatnih i platinastih ploča i nagrada. Dokumentarac živo pokazuje i dokazuje da su Indexi takvi bili od početka i da su takvi ostali do kraja, koji je nastupio kada su dvojica ključnih članova, gitarista i autor velikog dijela muzike, Slobodan Boda Kovačević, i pjevač Davorin Popović, preminuli, iste 2001. godine.

 

 

Jedan od najzanimljivijih dijelova filma čini epizoda o famoznoj izgubljenoj pesmi ”Izvor”. Riječ je o progresivnoj rock temi kojom su Indeksi pobijedili 1971. godine u rock programu Zagrebačkog festivala. Ova pjesma nikada nije snimljena u studiju. Godinama je bila dio mitova o izgubljenim djelima Indeksa, za koje se vjerovalo da ih nikada nećemo čuti, ali Hadžiabdić i Kubura uspjeli su da pronađu i prikažu snimak pjesme ”Izvor” u ovom dokumentarcu - jedan slušalac Radio Zagreba snimio je direktni prijenos Zagrebačkog festivala sa radija na magnetofonsku traku, i 39 godina kasnije taj snimak dospio je u ruke bivšeg klavijaturiste Indeksa, Miroslava Marausa.


Film prikazuje i filmske snimke napravljene amaterskom kamerom sa turneje Indexa, Zdravka Čolića i Bisere Veletanlić po Sovjetskom Savezu 1972. godine, sa nizom anegdota sa te dvoipomjesečne turneje.


U 112 minuta spakovano je bezbroj priča o praktično svim od mnogobrojnih članova benda od osnivanja 1962. godine, pa čak i do postindeksovske faze zvane "Indeksi i prijatelji", kao i ona najveća i najvažnija priča - o magiji nastajanja njihove muzike, i o ljubavi između Indeksa i njihovog rodnog grada, Sarajeva, ali i cijele njihove zemlje, Jugoslavije. 


Autor je uspio da dokuči mnoge kreativne tajne benda i da okupi niz relevantnih sagovornika koji su osvijetlili razne momente iz istorijata benda kako su ih oni doživjeli: prije svega članove benda, počevši od najistrajnijeg bas gitariste Indexa, Fadila Redžića, preko arhivskih snimaka intervjua Bode Kovačevića i Davorina Popovića, osnivača benda Ismeta Arnautalića i Šefka Akšamije, Kornelija Kovača, Ranka Rihtmana, Sinana Alimanovića, Vlade Pravdića, Đorđa Uzelca, Milića Vukašinovića, a pored o njih u filmu o Indeksima govore još i Abdulah Sidran, Josipa Lisac, Siniša Škarica, Petar Peca Popović, Hrvoje Hegedušić, Ismeta Krvavac, Mišo Marić, Maja Perfiljeva, Željko Altarac, kao i neizbježni Goran Bregović.

 

bregovic


Upravo Bregović je jedini neumjesno narušio pijetet ovog ostvarenja svojim izjavama, koje autor iz neobjašnjivih razloga nije izbacio iz konačne verzije filma: nazvao je Indexe "pederima (doslovno!) iz centra Sarajeva", dok je "prava raja" poput njega živjela i svirala na periferiji grada, a kasnije je rekao da su "Indexi bili veliki bend, ali da je 'realno' Bijelo dugme bilo mnogo veći bend". Mjereno, naravno, jedinom mjernom jedinicom koju gospodin Bregović uvažava kao bitnu - zarađenim novcem. 


Time se nije nahranio njegov ego, već je lansirao i treći atak na domaćine ovog filma izjavom da su Indexi bili "neozbiljan bend i da su imali neozbiljnu karijeru". Tako je njihov jaran došao na komemorativnu žurku Indexa u skupocenom dizajnerskom cvjetnom sakou i ostavio stajski zadah sujete koja nikada neće biti umirena.

 


Pogledajte film "Indexi" kada budete u prilici - vjerovatno će prva prilika biti pobjednička projekcija u Domu kulture Studentski grad, koja sigurno neće zaobići ovaj film. Povedite i svoju djecu ako ih imate.


Ako niste voljeli Indexe, zavoljećete ih nakon ovog filma, a ako ste ih voljeli, voljećete ih još više.

 

(Espreso.rs/DEPO PORTAL7BLIN MAGAZIN/ad)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 79

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
0 karaktera

Ova stranica je zaštićena uslugom Google reCAPTCHA te je podložna Pravilima zaštite privatnosti i Uvjetima usluge kompanije Google.

guest1601623992 02.10.2020. 09:33
Naslov jednostavno ne govori istinu.
nekad bilo 29.09.2020. 22:40
https://www.youtube.com/watch?v=9o4ylLtwmCM
Petar I 29.09.2020. 19:12
Vrli pisac ovog teksta ne može razumjeti "raju" iz Sarajeva iz godina Index-a, Bijelog dugmeta, Konexa, Čičaka, Formule 4, Cod-a, Ambasadora, Pro-arta, Čolića, Keme, Ćuste, Jadranke, Ismete, Harija, Merlina i bezbroj drugih silnih stvaraoca. To niti jedan grad u Yugoslaviji nije imao niti će ikada imati. Što je Brega to rekao, to je bilo tako, više ono malo zajebancije. Namjera nije bila da se Indexi ponize, već je to tako bilo. Trbea se roditi, odrasti, formirati porodicu, ostariti sa ovim gradom da se on razumije i njegova "raja". Zato Sarajice guraju ovakve tekstove.
petre ne dipr , glup si 29.09.2020. 20:16
i tacka . nijedne vise .. glupost postake zaraza ...
guest1601374404 29.09.2020. 12:13
Kakvu cerku ima Brega uffff
bojkot 29.09.2020. 07:12
Ima tu svega, u ovoj njegovoj izjavi mislim. Ona ama baš ništa ne govori o Indexima nago o Bregi. Kad čovjek ostari pogubi i pakne tako da više ne koči, ja i Brega, jebo njega.
Prikaži još