Izvor: Al Jazeera Balkans/Autor: Snježana Mulić-Softić
Na malom prostoru, građani Sarajeva mogu vidjeti veliku misteriju nestanka njihovog novca, a koji kao poreski obveznici uplaćuju u državni budžet.
U desetak vitrina, postavljenih u prizemlju popularnog sarajevskog šoping centra - SCC, izložene su replike predmeta koje su bh. vlasti sa različitih nivoa, kupovale po mnogostruko većim cijenama od stvarnih, a krijući se iza Zakona o javnim nabavkama.
Tako je izložena replika pepeljare koju je nabavila Vlada bh. entiteta Republika Srpska, a plaćena je nevjerovatnih 1.293 KM (650 eura). Pepeljara je od rostfraja, ravnih linija, bez ikakvih ukrasa - poput onih u restoranima na autobuskim i željezničkim stanicama, a koje u prodavnicama kućnih potrepština ne koštaju više od 10 KM (pet eura) po komadu.
Tu je i replika korpe za papire, koja je, također putem javnih nabavki, kupljena za administrativno sjedište Vlade Republike Srpske i plaćena rekordnih 1.733,76 KM (886 eura) po komadu. Korpe takve kvalitete, u sarajevskim prodavnicama robe široke potrošnje moguće je kupiti već od 12 KM (šest eura) po komadu.
Alkohol za obdaništa
U vitrinici se našla i replika jedne rolne toalet-papira, za koju je Centar za predškolsko vaspitanje plaćao 5,5 KM (2,81 euro). U sarajevskim tržnim centrima za taj novac može se kupiti pakovanje od 10 komada najkvalitetnijeg toalet papira.
Posebnu pažnju privlači vitrinica sa izloženim ručkom – jedan ražnjić, malo riže i povrća na tanjiru, a ispod kojeg stoji cifra - 230 KM (165 eura). Upravo toliko je za jedan ručak, opet putem javnih nabavki, izdvojila Vlada Unsko-sanskog kantona. Takav ručak u najelitnijem restoranu ne košta više od 20 KM (deset eura).
Gdje je ručak, tu je i piće. Tako je izložena i replika jedne od 666 flaša alkoholnog pića, koliko ih je svojevremeno naručio Centar za predškolsko vaspitanje, također putem javnih nabavki, i to, kako se kaže u objašnjenju eksponata, u isto vrijeme dok su roditelji skupljali novac za popravku vrata, kupovinu tepiha i toaletnog papira za obdaništa koja pohađaju njihova djeca.
Izložen je i komad asfalta, replika onog istog koji je ugrađen u dionicu autoputa Gradiška-Banja Luka, a za čiji su kvadratni metar bh. vlasti iz džepova njenih građana platili 2.111 KM (1.079 eura).
Putovanje kroz gradove
Ovo su samo neki od eksponata na izložbi “Mi plaćamo cijenu! - Muzej javnih nabavki”, koju je osmislila i postavila Američka organizacija za međunarodni razvoj (USAID), a prema nalazima do kojih su došli domaći organi istrage.
Kampanja “Mi plaćamo cijenu!” fokusira se na korupciju u javnim nabavkama s ciljem informiranja i ohrabrivanja građana da zahtijevaju i podrže promjene u procesima javnih nabavki.
Prizemlje šopinga SCC-a početna je stanica na putovanju izložbe “Mi plaćamo cijenu!”, kojom će se javnosti prezentirati najočitiji primjeri korupcije i gubitaka u javnim nabavkama, a bit će prikazana u devet bh. gradova.
Kroz javne nabavke godišnje se potroši tri milijarde KM (milijarda i po eura) budžetskih sredstava, 74,25 posto javnih nabavki u BiH se realizira netransparentno, što čini 50 posto ukupnih vrijednosti javnih nabavki.
Osamnaest novih amandmana na postojeći Zakon o javnim nabavkama predloženo je Predstavničkom domu Parlamentarne Skupštine BiH.
Nevladina udruženja tvrde da je zakon o javnim nabavkama koruptivan i da legalizira pljačku javnih sredstava u BiH.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook