ASTRONOMSKE CIFRE

Dok Brazilci grcaju u siromaštvu, vlada rasipa novac na Svjetsko prvenstvo i Olimpijske igre

Arhiva17.04.14, 11:57h

Vlada Brazila će na velike saobraćajne i ekološke projekte pred Olimpijske igre u Rio de Janeiru 2016., potrošiti 24,1 milijardu reala (11 milijardi dolara)

brazil novaVlada Brazila će na velike saobraćajne i ekološke projekte pred Olimpijske igre u Rio de Janeiru 2016., potrošiti 24,1 milijardu reala (11 milijardi dolara).

Od početka ove godine to je već treće saopćenje o povećanju rashoda.

Po riječima zvaničnika, 57 posto novca za novonajavljene svrhe je iz državnog budžeta, dok će ostatak doći iz privatnog sektora.

Organizacioni komitet Igara u Riju objavio je u januaru da će operativni budžet - za tekuće troškove tokom Olimpijade, biti 3,1 milijarda dolara koji će doći od MOK-a, marketinga, domaćih sponzora i od prodaje ulaznica. U januaru je također objavljeno da će 2,5 milijardi dolara biti potrošeno za infrastrukturne projekte neophodne za Igre. Taj iznos će rasti i korigirati se svakih šest mjeseci.

U Brazilu jačaju protesti zbog prekomjerne potrošnje za pripremu Svjetskog prvenstva u nogometu koje počinje za dva mjeseca, jer je za organizaciju dato 11 milijardi dolara, a stanovništvo je siromašno, porezi su visoki, a škole i bolnice u lošem stanju.

Gradonačelnik Rija Eduardo Paeš, povodom današnjeg saopćenja, naveo je da će projekti samo koristiti stanovnicima grada koji će biti "podmlađen", baš kao Barselona pred Olimpijske igre 1992. Pomenuo je da je Rio štedljiviji nego Peking koji je u iste svrhe, pred Igre 2008., potrošio mnogo više - 40 milijardi dolara.

Pripreme za predstojeću Olimpijadu u Riju protiču uz mnoge probleme, odlaganje i zastoje radova, najviše zbog nesuglasica o tome ko šta treba da finansira.

Danas, recimo, 2.300 građevinskih radnika nije došlo na posao na najvećem gradilištu - u Olimpijskom selu, zbog već dvonedjeljnog štrajka.

Nekoliko zvaničnika Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) oštro je prošle nedjelje na konferenciji u Turskoj kritiziralo pripreme Rija za igre, navodeći da je organizacija gora nego za Olimpijadu u Atini 2004., koja je sinonim za odlaganje.

Predsjednik MOK-a Tomas Bah nije isključio mogućnost premještanja Igara, a neki misle da će se to i dogoditi.

Dok MOK zahtijeva da gradovi-domaćini sami pokriju svaki eventualni manjak, jedna nedavna studija Univerziteta Oksford je pokazala da su sve Olimpijske igre od 1960. prekoračile planirane troškove, prenosi B92.

 

(FENA/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook