ĐUKANOVIĆ

Crnoj Gori do kraja godine status kandidata

Arhiva15.06.10, 19:12h

Crnogorski premijer Milo Đukanović izjavio je u utorak da očekuje da će Crna Gora do kraja godine dobiti status kandidata za članstvo u EU i preporuku za otvaranje pretpristupnih pregovora.

mile đukanović- Ta očekivanja su realna, posebno kad uzmemo u obzir da smo odgovorno ispunili sve svoje obveze na putu prema Evropi - izjavio je premijer za crnogorski radio.

Đukanović je takođe rekao kako smatra da će Crna Gora biti prva sljedeća članica NATO-a, ali ne očekuje da će to biti do kraja ove godine.

- Crna Gora je bez sumnje ispunila velik dio obveza na putu u evroatlantske integracije, ali nije realno da će biti primljena ove godine, već u nekoliko idućih godina - ocijenio je.

Đukanović je rekao da Brisel očekuje da se Crna Gora više potrudi u jačanju nezavisnosti sudstva i djelotvornijoj borbi protiv korupcije i kriminala te da to nije ništa novo, jer se to očekuje i od ostalih država u jugoistočnoj Europi.

Bez obzira na to što EU sada jače  zahtijeva da se ispune kopenhaški uvjeti za proširenje, crnogorska vlada ima ne samo političku volju već i mogućnosti za rješavanje problema korupcije i organiziranog kriminala.

- Fudbalskim rječnikom rečeno - lopta je sada u našem dvorištu. Mi trebamo učiniti sve da bi Evropska komisija, najvjerovatnije u novembru, dala pozitivno mišljenje, a nadamo se da ćemo u decembru dobiti i status kandidata i preporuku za otvaranje pretpristupnih pregovora-  rekao je Đukanović.

(BLIN/DEPO/ma)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook