- Kandidatu HDZ-a BiH nedvosmislenu će javnu podršku dati i HDZ Hrvatske odnosno njegova predsjednica Jadranka Kosor i to za koji dan. Faktički će ga ona umjesto nas promovisati. U toj situaciji jedan ili dva protivkandidata iz nekih drugih hrvatskih stranaka otrgnuće nam tek pet, šest posto glasova - kazao je Čović juče u Živinicama na svečanoj akademiji organizovanoj povodom 20. godišnjice Opštinskog odbora HDZ-a Živinice.
Po njegovim riječima, kandidat HDZ-a za člana Predsjedništva BiH osvojiće 30 do 40 hiljada glasova više od zacrtanih HDZ-ovih 130.000 glasova jer će ga podržati i velika većina drugih hrvatskih stranaka u BiH.
Čović je u Živinicama ponovio opredijeljenost HDZ-a BiH da sklapa sporazume s drugim hrvatskim strankama kakav je, na primjer onaj s HSS-NHI-ijom te istakao da smatra da će takvi sporazumi dobro doći i tim strankama i Hrvatima u BiH.
Takođe, osudio je istupe Krešimira Zubaka, predsjednika Glavnog odbora HSS-NHI-ija.
- Javio se nakon toliko godina i to samo da pokuša onemogućiti svehrvatsko jedinstvo. Zasmetalo mu je što okupljamo sve hrvatske stranke oko najjače, HDZ-a BiH. To je isti onaj Zubak koji s Ljubićem nije uspio razbiti 5. sabor HDZ-a BiH i koji se kasnije sa svojim ljudima stavio u službu tadašnje Alijanse - kazao je Čović.
Na svečanosti OO HDZ BiH Živinice govorio je Ivo Andrić Lužanski, član Predsjedništva HDZ-a BiH i poslanik u Hrvatskom saboru, kao i predsjednik Opštinskog odbora Saša Cirger.
(FENA, BLIN/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook