FOTO: Boris Miljević
Josipović je rekao da je glavna svrha njegove današnje posjete ohrabriti povratak Hrvata, a kao posebno važnim istaknuo je da je izaslanstvo iz Hrvatske obuhvatilo i potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešić te predstavnici većine političkih stranaka, čime se dokazuje nacionalno jedinstvo u potpori povratka.
Josipović je održao i radni sastanak s premijerom Republike Srpske, Miloradom Dodikom, a potom će cijela delegacija odati počast žrtvama prošlog rata, najprije u Sijekovcu kod Bosanskog Broda, potom u Briševu i Kozarcu kod prijedora.
![]() |
Na pitanje hoće li se u selu Sijekovac, gdje odlazi nakon posjeta Derventi ispričati srpskim žrtvama, Josipović je rekao da je sve što je imao reći na tu temu već izjavio prilikom svog govora u parlamentu BiH.
- Mi dolazimo u BiH našim domaćinima. Hrvati, Srbi i Bošnjaci zajedno će se pokloniti žrtvama - rekao je Josipović.
Premijer RS je nakon sastanka s Josipovićem pozvao sve izbjegle Hrvate da se vrate u RS navodeći da im Vlada garantira sigurnost.
Najavio je i svoj odlazak u Hrvatsku kako bi s ljudima koji žele da se vrate na lice mjesta razgovarao o njihovim konkretnim potrebama i problemima.
Dodik je ponovio da BiH u okviru Dejtonskog sporazuma i njena stabilnost i organizacija nije upitna.
- Njena cjelovitost i okrenutost evropskim integracijama je ono što ne sporimo, naglasio je Dodik i istaknuo da je veoma važno za BiH da njeni domaći predstavnici sami postižu dogovor, bez, kako je rekao, intervencija sa strane.
Tokom današnjeg obilaska stratišta u entitetu Republika Srpska, predsjedniku i delegaciji Sabora i Vlade Republike Hrvatske pridružio se i predsjednik SDA Sulejman Tihić.
![]() |
Insistirajući na nastavku potrage za nestalima i kažnjavanju ratnih zločinaca, Sulejman Tihić je danas kazao: Zločinci imaju ime i prezime i ne postoji kolektivna odgovornost za zločine. Ali postoji kolektivna odgovornost u potrazi za nestalima sve dok se ne pronađe i dostojanstveno sahrani svako nestalo lice i ne kazni svaki ratni zločinac.
![]() |
U programu današnjeg obilaska stratišta su Sijekovac, Breševo i Kozarac, a počast žrtvama iz bošnjačkog i hrvatskog naroda danas prvi put odaju predsjednik i premijer RS.
Vijence u Kozarcu je položio i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, a zajedno su odali poštu nevino stradalim Bošnjacima na ovom trećem mjestu koje su danas zajedno posjetili, nakon Sijekovca i Briševa.
“Zajedno smo sa svih mjesta poslali istu poruku da su sve žrtve - žrtve, svaki zločin je zločin”, naglasio je hrvatski predsjednik.
Uputili su tim, kaže, i poruke mira i želje da više nikada na ovim područjima ne bude rata i stradanja.
(FENA/DEPO/BLIN/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook