Evropske vlade su u petak s mukom pokušavale da maskiraju međusobne razlike, čak i dok su odobravale nove mjere čiji je cilj da se spriječi da dužnička kriza dovede u pitanje opstanak same evropske valute, konstatuje list.
Sve je jasnije da evropske vlade, pored dogovora o paketu finasijske pomoći, treba da se dogovore i o uspotavljanju novih pravila na osnovu kojih bi se upravljao evro, ali je jasno i da niko nema dovoljno političke volje za to.
To je dovelo do pada pouzdanja u evro na berzama, do te mjere, da sad i doskora nezamislivo pitanje - o Evropi bez evra - ne zvuči tako nevjerovatno.
Komentator Independenta smatra da evro može da preživi samo ako se uvede mnogo stroža kontrola budžeta zemalja članica, ili ako neke članice, poput Grčke i Španije, (bar na neko vrijeme) odustanu od evra.
Jer, čak i ako evro preživi ovu recesiju, neće preživjeti sljedeću, upozorava Independent.
(FENA, DEPO/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook