Tužilac je na pres-konferenciji novinarima, koji borave u posjeti Haškom tribunalu u organizaciji Misije OSCE-a u Srbiji, napomenuo da još nije završio pisanje izvještaja o saradnji Srbije s Tribunalom, koji će krajem mjeseca podnijeti Savjetu bezbjednosti UN-a i da je još rano za iznošenje zaključka, javio je Tanjug.
- Još je rano za procjene i zaključke o saradnji. Još uvijek kontaktiram operativne službe akcionog tima i s njima razgovaram i ne mogu da govorim o konačnom sadržaju izvještaja o saradnji - rekao je Bramerc.
On je dodao da je zadovoljan saradnjom s Nacionalnim savjetom za saradnju s Haškim tribunalom, ali da je, kako je rekao, mnogo teže dati tehničku ocjenu o potrazi za bjeguncima.
Prema riječima Bramerca, tužilaštvo teži da u svom izvještaju o saradnji bude što više "tehničko" u opisu saradnje, dok će nadležnima u Evropi ostaviti da daju političku ocjenu o ispunjenju uslova Srbije za ulazak u Evropsku uniju.
Tužilac je kazao i da zagovara mehanizam uslovljavanja prilikom odluke o proširenju EU.
- Ja kao građanin Evrope smatram da je uslovljavanje na mjestu, jer onaj ko želi da bude dio evropske zajednice treba da ispuni uslove kao što su vladavina prava, borba protiv kriminala... - rekao je glavni haški tužilac.
Tužilac je napomenuo da ne može da oroči očekivanje kada će neko biti uhapšen, ali da je, kako je rekao, obazrivo optimističan i realističan po pitanju hapšenja preostala dva haška optuženika.
- Kada radite dovoljno naporno i imate tragove koji vode u jednom smjeru, onda se mora doći do uspjeha - kazao je Bramerc.
Bramerc je potvrdio da će se Mladiću i Hadžiću suditi po takozvanom rezidualnom mehanizmu koji će biti uspostavljen poslije zatvaranja Haškog tribunala ukoliko oni budu uhapšeni po prestanku rada tog suda.
Prije početka pres-konferencije, Bramerc se rukovao i upoznao sa svim novinarima i poželio im dobrodošlicu.
(FENA, BLIN/sv)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook