APF

Neuspjela prodaja Fabrike duhana Mostar

Arhiva17.05.10, 15:55h

Agencija za privatizaciju u FBiH (APF) donijela je odluku kojom se neposredna pogodba za prodaju državnog kapitala Fabrike duhana Mostar u Mostaru proglašava neuspješnom, saopćeno je iz Agencije

cigarete

Jedini ponuđač Beauty Case iz Njemačke, kako se navodi, Agenciji nije dostavio dokumentaciju kojom bi dokazao svoj kredibilitet i poslovnu sposobnost.

Fabriku duhana Mostar APF je preuzela od Agencije za privatizaciju Hercegovačko-neretvanskog kantona u februaru 2005. godine.

Do tada je za privatizaciju Fabrike duhana Mostar bio 2000. godine raspisan tender koji je proglašen neuspješnim, a zatim 2005. godine javni poziv kojim se kapital fabrike pokušao prodati metodom neposredne pogodbe, koja je otkazana.

Nakon neuspjelog pokušaja dokapitalizacije fabrike, Vlada FBiH je naložila Agenciji za privatizaciju u FBiH da raspiše 2007. godine javni poziv za prodaju metodom neposredne pogodbe. Tom prilikom jedna je ponuda bila ispravna, a nakon pregovora APF je potpisao kupoprodajni ugovor s firmom Pazardžik iz Bugarske. S obzirom na to da kupac do kraja 2008. nije izvršio neke obaveze iz kupoprodajnog ugovora, na prijedlog kupca, ugovor je raskinut 2009. godine.

Kako se navodi u saopćenju APF-a, situacija u FDM-u  je veoma teška. Fabrika ne radi već mjesecima, a nemaju ni imenovanog direktora ni nadzorni odbor. Prema podacima dobivenim od Sindikata FDM-a  u fabrici je ostalo 88 radnika.

FDM je također  opterećn brojnim hipotekama i drugim blokadama koje su rezultat neplaćenih poreza, obaveza prema radnicima i dobavljačima.

Odluka o neuspjeloj prodaji bit će dostavljena ponuđaču i resornom ministarstvu na nadležno postupanje, kaže se u saopćenju  Agencije za privatizaciju u FBiH.

(FENA/em)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook