SARAJEVO

Izbio požar u staroj pravoslavnoj crkvi

Arhiva06.05.10, 10:07h

Nekoliko vatrogasnih vozila stiglo je prije nepunih pola sata kod Stare pravoslavne crkve u Sarajevu kako bi vatrogasci ugasili požar koji je izbio na krovu tog vjerskog objekta, a uz velike napore požar je stavljen pod kontrolu, javila je FENA

stara crkva,-sarajevo

 

Ova informacija potvrđena je Feni u dispečerskom centru Profesionalne vatrogasne brigade Kantona Sarajevo.

U ovoj instituciji su potvrdili da je riječ o ozbiljnijem požaru te da je dojava primljena u 08.55 sati.

Pet vatrogasnih vozila uspostavilo je kontrolu nad požarom koji je izbio na krovu crkve.

Zasad se pretpostavlja da je požar uzrokovao elektrostub koji se sinoć srušio, vjerovatno zbog jakog vjetra.

Porodica koja je živjela u izgorjelom stanu svakako će biti zbrinuta. A policija je također odmah izašla na mjesto događaja.

Porodica koja je živjela u izgorjelom stanu svakako će biti zbrinuta. A policija je također odmah izašla na mjesto događaja.

U kompleksu Stare pravoslavne crkve u toku je uviđaj s ciljem utvrđivanja svih detalja o uzrocima i posljedicama požara koji je jutros izbio na tom vjerskom objektu, potvrdio je Feni paroh Srpske pravoslavne crkve Vanja Jovanović.

On je kazao da uviđaj vrše predstavnici nadležnih institucija te da će rezultati biti poznati sutra ili iza nedjelje.

Jovanović je pojasnio da je vatrom bio zahvaćen gornji dio crkvenog kompleksa s dva stana koji su u upotrebi.

Čelnici crkve pretpostavljaju da je uzrok požara nevrijeme sa snažnim vjetrom koje je sinoć pogodilo Sarajevo, te da je tada i oboren stup s električnom energijom na krov tog pomoćnog objekta.

Stara pravoslavna crkva jedan je od najstarijih i najvrjednijih kultuno-historijskih spomenika Sarajeva. Nalazi se nedaleko od Baščaršije. Prvi put se spominje 1539. godine, no pretpostavlja se da je izgrađena na temeljima jedne još starije crkve.

Odlikuje je stil srednjovjekovnih srpsko-bizantskih građevina. Središnji dio okružen je lukovima i galerijom. Zvonik je dograđen 1883. a rekonstruiran 1960. godine, kada je dobio današnji izgled. U unutrašnjem dvorištu nalazi se muzej s vrijednom zbirkom ikona iz vremena od 13. do 19. stoljeća, brojni rukopisi, te liturgijski i umjetnički eksponati.

(FENA/em)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook