NOVE SPOZNAJE

Zdravo je jesti kokice, kikiriki puter, marmeladu i nutellu

Arhiva04.05.10, 11:32h

Nova istraživanja pokazala su da su donedavno demonizirana jaja ustvari puna antioksidansa i drugih hranjivih tvari, a dobra je vijest da među superhranu sada spadaju i kokice, puter od kikirikija, marmelada, pa čak i nutella.

nuttelaNema sumnje da su brokula i karfiol pune zdravih vitamina i minerala, ali šta je s onom hranom koju zaista želimo jesti?

KOKICE


Pomažu u prevenciji raka, smanjuju rizik od srčanih bolesti, snižavaju loš kolesterol te su dobra hrana prilikom držanja dijete. Većina ljudi ne zna da su kokice napravljene od cjelovitog zrna. Samo 30 grama kokica je ekvivalent dnevnoj porciji smeđe riže ili tjestenini od cjelovitog zrnja, kažu dijetetičari. Također, kokice sadrže tri puta više vlakana nego sjemenje suncokreta te nas duže čine sitima, a također reguliraju naš šećer u krvi, što znači da ne mijenjamo raspoloženje i ne posežemo za slatkišima. Kokice je najbolje napraviti kod kuće, a sol ili šećer dodati umjereno.

KIKIRIKI PUTER

Kikiriki puter je jedan od najbogatijih izvora masnoća zdravih za srce, odličan izvor proteina, vlakana za zdravlje crijeva te folata koji štite od raka crijeva i srčanih bolesti. Kikiriki također smanjuje upale u tijelu i pomaže zdravlju krvnih žila oko srca. Istraživači sa Harvard Medical School nedavno su objavili kako jedenje kikiriki putera pet dana u sedmici za oko pola smanjuje rizik od srčanih bolesti. Može čak pomoći u dijeti jer kad se najedemo kikiriki putera duže smo siti nego nakon nekih drugih grickalica.

MARMELADA

Pektin iz marmelade ublažava konstipaciju i anginu, a također je utvrđeno da koči razvoj tumora. Sadrži antioksidanse, kojih je 20 puta više u jednom gramu marmelade nego u prosječnoj čaši narančinog soka. Marmelada sadrži prirodne šećere, a upravo zbog njih konzumacija treba biti umjerena.

NUTELLA

Nutella sadrži lecitin, proizvod soje koji ima visok udio proteina, kalcija i željeza, štiti kosti, povećava energiju i pomaže da se duže osjećamo siti. Nutella ima manje kalorija od mnogih džemova. Antioksidansi u kakau pomažu u regulaciji krvnog tlaka. Lješnjaci su odličan izvor masnoća zdravih za srce, vitamin E podiže imunosustav, a B vitamini daju energiju i popravljaju raspoloženje te su dobar izvor kalcija i magnezija. Nutella ima puno šećera i masnoća, pa je treba konzumirati umjereno.danas/DEPO/a.k.


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook