SVIJET

Od virusa H1N1 umrlo 12.799 ljudi

Arhiva08.01.10, 16:46h

Od pandemijske gripe H1N1 umrlo je 12.799 osoba u svijetu otkako se bolest pojavila u Meksiku u martu 2009. godine, objavljeno je u najnovijem izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Ženevi.

svinjska gripaGripa je izazvala 579 novih smrtnih slučajeva u jednoj sedmici, navodi WHO i precizira u saopćenju da je ona "trenutno najaktivnija" u dijelovima centralne, istočne i jugoistočne Evrope, u sjevernoj Africi i južnoj Aziji.

U Evropi su najmanje 2.554 smrtna slučaja od gripe H1N1 potvrđena u laboratoriju registrovano 3. januara, dok ih je sedmicu ranije bilo 2.442, prenio je AFP.

- Intenzivno cirkuliranje virusa - obilježeno velikim brojem respiratornih bolesti, zabilježeno je u Poljskoj, Srbiji, Ukrajini i Gruziji.

U Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je bolest imala vrhunac u oktobru, gripa je nastavila da opada sa 6.880 smrtnih slučajeva registrovanih 3. januara.

U Sjevernoj Africi, posebno u Egiptu, broj infekcija je u porastu.

U Južnoj Aziji, na sjeveru Indije, Nepalu i Sri Lanki "u porastu je broj respiratornih oboljenja", dok u Vijetnamu, Laosu i Kambodži broj zaraza opada u decembru, navodi WHO.

U jugoistočnoj Aziji je u janauru bilo 1.165 smrtnih slučajeva, a sedmicu ranije 1.056. U Kini, Japanu i Hongkongu, kao i centralnoj Aziji broj zaraza je u opadanju, navodi WHO.

U regiji Pacifika su registrirana 1.362 smrtna slučaja 3. januara i porast od 112 smrtnih slučajeva u jednoj sedmici.
(FENA, BLIN/tg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook