Naim Qassem, generalni sekretar Hezbollaha, odbacio je okvirni sporazum koji su Liban i Izrael, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država (SAD), postigli u Washingtonu, poručivši da ta grupa neće odustati od oružanog otpora, piše Al Jazeera, a prenosi Faktor.
Qassem je rekao da će Hezbollah nastaviti borbu protiv, kako je naveo, izraelske okupacije, bez obzira na diplomatske pokušaje da se smiri situacija na jugu Libana.
- Nastavit ćemo pružati otpor na terenu kako bismo porazili okupaciju. Nismo napustili teren ni u najtežim okolnostima i nećemo ga ni sada napustiti - kazao je Qassem.
Lider Hezbollaha je posebno oštro gvorio o okvirnom sporazumu iz Washingtona, koji američka administracija predstavlja kao prvi korak ka smirivanju sukoba i mogućem povlačenju izraelskih snaga iz južnog Libana.
- Okvirni sporazum iz Washingtona je ponižavajući, sramotan i predstavlja predaju suvereniteta - istakao je.
Dodao je da je taj dogovor "ništavan" i da bi, umjesto njega, trebalo provesti Memorandum o razumijevanju koji su postigli Iran i SAD.
Lider Hezbollaha odbacio je i prijedloge da se povlačenje izraelskih snaga iz južnog Libana poveže s razoružanjem te grupe.
- Povezivanje izraelskog povlačenja s razoružanjem otpora širom Libana veoma je opasan prijedlog koji prelazi sve crvene linije - poručio je Qassem.
Njegove izjave ukazuju na to da bi upravo pitanje oružja Hezbollaha moglo biti glavna prepreka provedbi dogovora koji je potpisan u Washingtonu.
Sporazum između Libana i Izraela trebao bi otvoriti put ka smanjenju tenzija, jačanju uloge libanske države i rješavanju pitanja sigurnosti na jugu zemlje.
Međutim, Hezbollahovo odbijanje da prihvati dogovor dovodi u pitanje njegovu provedbu već na samom početku.
Pristalice Hezbollaha ranije su izašle na ulice Bejruta, blokirale saobraćaj i protestovale protiv sporazuma, dok su libanske vlasti naredile sigurnosnim službama da spriječe nerede i identifikuju učesnike blokada.
(Faktor.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook