Načelnik Generalštaba Vojske RS

Dodik traži da trg u Banjoj Luci dobije ime po optuženom za ratne zločine Momiru Taliću

Front30.05.26, 20:07h

Dodik traži da trg u Banjoj Luci dobije ime po optuženom za ratne zločine Momiru Taliću
Protiv Talića je bila podignuta tajna optužnica. Uhapšen je 1999. godine a umro četiri godine poslije. Nakon njegove smrti, MKSJ je obustavio postupak protiv njega

 

 

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik predložio je da se trg u Banjoj Luci, gdje se nalazi centralni spomenik poginulim pripadnicima Vojske RS, nazove po haškom optuženiku za ratne zločine Momiru Taliću.

 

Dodik je iznio ovaj prijedlog nakon obilježavanja godišnjice smrti Talića u Piskavici kod Banje Luke. Talić je bio komandant Prvog krajiškog korpusa i načelnik Generalštaba Vojske RS, prenosi Oslobođenje.

 

- Mislim da bi to bilo najprimjerenije. Molim gradonačelnika i odbornike u Skupštini grada da to urade što je prije moguće - rekao je Dodik.

 

Ocijenio je da je Talić narodna ikona i da tu niko ništa ne može da promijeni, već može samo da se jača mit o njemu kao čovjeku koji je bio “borac za slobodu srpskog naroda”.

 

- Talić je bio dio tandema koji je očuvao Krajinu nedirnutom i slobodnom - dodao je.

 

Momir Talić je bio jedan od onih koji je o zločinima u Krajini detaljno obavještavao doživotno osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.

 

Haški sud je podigao tajnu optužnicu protiv generala Talića 12. marta 1999. za ratne zločine počinjene tokom rata u BiH. Uhapsile su ga austrijske vlasti 25. augusta 1999. godine dok je, kao načelnik Glavnog štaba Vojske RS-a boravio u Beču na seminaru OESS-a.

 

Preminuo je 28. maja 2003. godine na privremenoj slobodi prije kraja suđenja za zločine u Krajini.

 

SNSD je prije dvije godine predlagao Momira Talića i za nagradu Grada Banje Luke.

 

Podsjećamo, Momir Talić nije osuđen za ratne zločine jer je preminuo tokom suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Talić je bio optužen zajedno s Radoslavom Brđaninom za zločine počinjene u Krajini, uključujući genocid, progon, deportaciju, istrebljenje, ubistva, mučenje i uništavanje naselja.

 

Nakon njegove smrti, MKSJ je 12. juna 2003. godine obustavio postupak protiv njega. S obzirom na to da presuda nije izrečena, Talić formalno nije proglašen krivim, iako je optužnica protiv njega bila ozbiljna i obuhvatala je teške zločine.

 

(Oslobodjenje.ba/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook