Tužilaštvo najavilo žalbu

Bivši direktor i šefica računovodstva Doma penzionera Tuzla pušteni na slobodu

Hronika31.01.26, 11:15h

Bivši direktor i šefica računovodstva Doma penzionera Tuzla pušteni na slobodu
U požaru koji je zahvatio Dom penzionera u Tuzli stradalo je 17 štićenika, a više osoba je teže ili lakše povrijeđeno

 

 

Kantonalni sud u Tuzli, u krivičnom predmetu protiv Mirsada Bakalovića, bivšeg direktora Doma penzionera Tuzla i Zinaide Razić Halilović, šefice Službe za ekonomske, finansijske, računovodstvene i opšte poslove i članice Upravnog odbora, donio je rješenje kojim se prijedlog Tužilaštva TK za produženje pritvora odbija i osumnjičeni puštaju na slobodu.

 

Podsjetimo, Bakalović i Razić Halilović se terete da su kao saučesnici počinili krivično djelo Teška krivična djela protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine u vezi sa krivičnim djelom Izazivanje opšte opasnosti, a Bakalović i za produženo krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

 

"Rješenjem Kantonalnog suda u Tuzli od 14.01.2026. godine osumnjičenima je produžen pritvor za mjesec dana. Djelimičnim uvažavanjem žalbe kantonalnih tužiteljica i branilaca osumnjičenih, Vrhovni sud FBiH je ukinuo rješenje Kantonalnog suda u Tuzli i predmet vratio ovom sudu na ponovno odlučivanje. Postupajući po uputama Vrhovnog suda FBiH, cijeneći dokaze koji su prikupljeni u dosadašnjem toku istrage, prijedlog Kantonalnog tužilaštva TK za produženje mjere pritvora, te izjašnjenje branilaca osumnjičenih i osumnjičenih, vijeće ovog suda je odbilo prijedlog Kantonalnog tužilaštva da se osumnjičenima produži mjera pritvora iz zakonskog osnova propisanog odredbom člana 146. stav 1. tačka d) ZKP FBiH, te su osumnjičeni pušteni na slobodu", navode iz Suda.

 

Ističu kako je Sudsko vijeće utvrdilo da postoji osnovana sumnja da su osumnjičeni počinili krivična djela koja im se naredbom o provođenju istrage stavljaju na teret i da je riječ o posebno teškom krivičnom djelu počinjenom u vanrednim okolnostima s obzirom na posljedice, ali da ovom sudu nisu ponuđeni dokazi iz kojih bi se moglo utvrditi da i dalje postoji opasnost da bi puštanje na slobodu osumnjičenih rezultiralo narušavanjem javnog reda.

 

Tužilaštvo TK najavilo da će podnijeti žalbiu na ovu odluku Vrhovnom sudu FBiH.

 

U požaru koji je zahvatio Dom penzionera u Tuzli stradalo je 17 štićenika, a više osoba je teže ili lakše povrijeđeno.

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook