Građani u strahu

Alarmantno u naselju Ciglane: Drogiraju se pred školom, kradu od djece i penzionera, u stanu ubijena žena...

Hronika25.07.25, 11:18h

Alarmantno u naselju Ciglane: Drogiraju se pred školom, kradu od djece i penzionera, u stanu ubijena žena...
Stanovnici naglašavaju da su, i pored apela, ostavljeni sami sebi. Ponavljaju da su spremni da učestvuju u rješavanju problema, ali očekuju i konkretne mjere institucija

 

 

Jutro u Sarajevu započinjemo s prizorima koji su daleko od uobičajenih i ugodnih. Fotografije koje su stanovnici sarajevskih naselja Ciglane, Crni Vrh i Gorica poslali redakciji N1, ali i Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, otkrivaju niz zabrinjavajućih problema: zapušteni objekti, prljavština, narkomani i beskućnici – svakodnevna su slika u ovim dijelovima grada.

 

Za emisiju Novi dan govorili su Muris Hodžić i Dijana Peldija, stanovnici Ciglana, koji su se uključili u borbu za sigurnije i čišće naselje.

 

Muris Hodžić, predstavnik Savjeta mjesne zajednice Ciglane, upozorava da se problem ne rješava već godinama.

 

- Imamo problem s narkomanima, prljavštinom, ugrožena je opća higijena. Kao savjestan građanin sam se aktivirao, pokušavam dati doprinos zajednici. Konstantno viđamo šprice, javno drogiranje, presretanje djece i starijih osoba. Dva kritična objekta u Ulici Odobašina gdje su se okupljali narkomani su zatvorena, ali su se onda raspršili po cijelom naselju - priča Hodžić.

 

Dijana Peldija, također stanovnica Ciglana, ističe da situacija eskalira iz dana u dan.

 

- Susrećemo narkomane svakodnevno. Policiju zovemo svaki dan, ali ništa se ne mijenja. Prekršaji se pišu, ali se sve to, čini mi se, završava u nekoj ladici. Skoro svake sedmice neko bude opljačkan, djevojčici je sinoć na trgu otet mobitel. U septembru počinje škola, a zabrinutost roditelja raste. Na stepenicama i kod kosog lifta nalazimo igle i smeće - upozorava Peldija.

 

Dodaje kako stanovnici nisu protiv osoba koje se bore s ovisnostima, ali traže sistemsko rješenje.

 

- Potrebno je oformiti centre, komune, gdje će se tim ljudima pomoći, a ne da se drogiraju u naselju, među djecom i starijim osobama - sugeriše Peldija.

 

Muris Hodžić ističe da su pokušali postaviti kamere, ali su naišli na zakonske prepreke.

 

- Dobili smo odbijenicu zbog narušavanja privatnosti. Razmišljamo čak da skupimo sredstva i angažujemo privatnu zaštitarsku agenciju. Policija nam je rekla da im nedostaje oko 800 policajaca da bi pokrili grad. To je problem koji nadilazi naše naselje – ovo je pitanje sigurnosti cijelog Sarajeva", kaže Hodžić, dodajući da je prošle godine jedna žena ubijena u svom stanu. Ako to nije dovoljan alarm da se reaguje, šta jeste?

 

Također, navodi da se centar za odvikavanje nalazi u neposrednoj blizini, što dodatno pogoršava situaciju:

 

- Oni koji traže pomoć često završavaju ovdje jer im je najbliže. Obećano je da će se centar premjestiti, ali suštinski to neće promijeniti problem - navodi Hodžić.

 

Stanovnici naglašavaju da su, i pored apela, ostavljeni sami sebi. Ponavljaju da su spremni da učestvuju u rješavanju problema, ali očekuju i konkretne mjere institucija.

 

- Naš zadatak je da prijavimo policiji, i mi to radimo. Oni dolaze, evidentiraju, ali problem i dalje postoji. Građani, policija, institucije – svi moramo učestvovati u rješenju - ističe Hodžić.

 

Peldija zaključuje da ovo nije samo lokalni problem:

 

"Potrebno je zaštititi građane, pomoći onima koji se drogiraju, osigurati djeci siguran put do škole, a starijima omogućiti da se bez straha kreću ulicom. Potrebne su pojačane patrole, temeljito čišćenje naselja od strane komunalnih službi, i sistemska rješenja. Ovo nije samo naš problem – ovo je problem svih nas"

 

(DEPO PORTAL/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook