Legendarni bh. glumac, dramski pisac i doajen bh. pozorišne scene Josip Pejaković preminuo je sinoć u 77. godini života.
Na društvenim mrežama od njega se opraštaju prijatelji emotivnim porukama.
- Večeras nas je u u 77. godini života napustio veliki, ogromni, najveći Bosanac, Josip Pejaković. Bio je veliki glumac, pisac, pjevač. Otišao je velikan, ljudina i čovjek. Obilježio je jedno lijepo vrijeme naših života. Najveći borac jedine nam države Bosne i Hercegovine. Veliki si bio, Josipe Pejakoviću. Neka ti je vječna slava i hvala i lahka ti zemlja bosanska. Hvala ti za sve. Ostaje velika praznina. Porodici želimo iskreno saučešće – navodi se na stranici BH. fudbal.
U posljednjih deset godina života vodio je tešku borbu s brojnim zdravstvenim problemima i prošao kroz čak 17 operacija.
Rođen je 1948. godine u Travniku, gdje je završio osnovnu i srednju školu. U Sarajevu je diplomirao glumu u Dramskom studiju, u klasi Kaće Dorić i Josipa Lešića, a diplomske uloge ostvario je u Čehovljevoj "Tri sestre" i Arabalovom "Koncertu u jajetu".
Bio je angažovan u Narodnom pozorištu Sarajevo od 1970. do 2013. godine, gdje je ostvario više od 50 premijernih uloga.
Jedan je od dobitnika prestižnog Zlatnog lovorovog vijenca za doprinos teatru na MESS festivalu 2018. godine.
Proslavio se monodramama: "On meni nema Bosne", "Oj živote" i "O, izbjeglice".
Njegov bogat opus obuhvata više od 50 premijernih uloga u Narodnom pozorištu Sarajevo, kao i brojne uloge u filmovima poput Ljudski faktor i Kuća pored puta, te desetine monodrama. Posebno se istakao u predstavama kao što su: Kome zvono zvoni, Hamlet u selu Mrduša Donja, Veliki vezir, Hasanaginica, Braća Karamazovi, Fistikovi šejtanluci, Kralj Lear, Divlje meso i mnoge druge.
Tokom karijere primio je niz priznanja, uključujući Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva (1974), nagradu ZAVNOBiH-a za životno djelo (1991), kao i priznanja Udruženja dramskih umjetnika BiH.
U mladosti je bio član travničke rock grupe "Veziri" kao pjevač, a kasnije se u potpunosti posvetio glumi, najprije kroz amaterske nastupe u rodnom gradu, a potom i kroz profesionalni angažman u Sarajevu.
Njegovo posljednje djelo, knjiga Sevdalinka, objavljeno je u maju 2022. godine. Zajedno sa Rambom Amadeusom, podnio je kandidaturu da se sevdalinka uvrsti na UNESCO-vu listu nematerijalne svjetske kulturne baštine.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook