mjestu gdje vrijeme prolazi, a život stoji

Specijalni program na Federalnoj televiziji: 30 godina genocida u Srebrenici

Mediji08.07.25, 10:22h

Specijalni program na Federalnoj televiziji: 30 godina genocida u Srebrenici
Uživo iz Srebrenice 11. jula od 07:00h. U emisiji „Srebrenica 1995-2025“ do Komemoracije i dženaze u 09:30 traži se epilog nakon tri decenije. Je li pravda zadovoljena, a zločinci kažnjeni? Vodi li negiranje genocida u novi zločin? Ima li pomirenja bez priznanja? Ima li života nakon smrti?

 

 


Povodom Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, Federalna televizija tokom cijele sedmice emitira niz specijalnih programa kojima obilježava tridesetu godišnjicu genocida u Srebrenici, a u petak, 11. jula, cjelodnevnim specijalnim programom prisutni su na mjestu gdje vrijeme prolazi, a život stoji. 


Dijaloška emisija „Plenum“, u ponedjeljak u 20:20h, u svom posljednjem ovosezonskom izdanju, razmatrala je negiranje kao posljednju fazu genocida. Urednica Kristina Pranjić pita kako ga zaustaviti i spriječiti da se žrtvi ponovno nanosi bol? Može li jedna presuda postati povjesna prekretnica? Je li pravda dostižna i kako do pomirenja?


Politički magazin „Mreža“ u utorak, u 20:20, istražuje temu genocida i Srebrenice.


U srijedu u 20:20, uživo iz Srebrenice emitira se dijaloška emisija „30 godina Srebrenice“. Urednica Elma Kazagić ugostit će Srebreničane čija svjedočenja ostaju u ljudima trajno, one koji su preživjeli, a da ni sami ne znaju kojim čudom, svjedočenja koja opominju i vape da se nikada ni slično ne dogodi.


Uživo iz Srebrenice i 11. jula od 07:00h. U emisiji „Srebrenica 1995-2025“ do Komemoracije i dženaze u 09:30  traži se epilog nakon tri decenije. Je li pravda zadovoljena, a zločinci kažnjeni? Vodi li negiranje genocida u novi zločin? Ima li pomirenja bez priznanja? Ima li života nakon smrti? 

 

30-godina-genocida-u-srebrenici-ftv


I magazin koji nas uči da vidimo dobro u ljudima ima svoje specijalno izdanje u srijedu u 17:30h. „Svako dobro: U susret Srbrenici“ donosi priče o generaciji djece i mladih koji su preživjeli genocid u Srebrenici. Uprkos traumama i gubicima koje su pretrpjeli, mnogi od njih su pronašli snagu da izgrade budućnost, rađajući djecu i podižući ih u sredini gdje sjećanje na žrtve ne blijedi. Njihovi povratak i opstanak svjedoče o nevjerovatnoj otpornosti ljudskog duha i želji za životom, dok istovremeno čuvaju uspomene  i prenose poruke mira i suživota. Njihov osmijeh naša je pobjeda.


Dokumentarni film Aleme Kazazić „Ježevac, 11. juli“ u programu je u četvrtak u 20:50h. Trideset godina nakon završetka rata, preživjeli iz Podrinja i dalje, daleko od očiju javnosti, žive u kolektivnom naselju Ježevac. Kamp koji je trebao biti privremeno rješenje već tri decenije predstavlja njihov jedini dom. Njihova svakodnevica obilježena je iščekivanjem doma, sigurnosti i konačnog završetka izbjegličke priče.


U petak, u 17:25h Federalna televizija emitira reportažu Hasana Gabele „Marš mira“. Ahmed Nur je jedanaestogodišnji dječak koji je 2024. godine bio na Maršu mira, što mu je poslužilo kao materijal za knjigu koju je napisao “Moj put u Potočare”. Drugi sagovornik je Hasan Hasanović, čovjek koji je mrtvog brata nosio kako njegovo tijelo ne bi ostavio neprijateljima. Svi razgovori će biti snimljeni tokom ovogodišnjeg Marša mira, na autentičnim lokacijama, a vidjet ćemo i čuti i ostale učesnike.


Izdvajamo i dva dokumentarna filma koje Federalna televizija emitira 11. jula. 


„Breme“ (13:40h) govori o ulozi i moći obrazovanja u sprečavanju budućih zločina upoređujući komparativno dvije tragedije, onu u Ruandi i našu u Bosni i Hercegovini. Autor Kenan Ćerimagić kroz ovu priču pokušava naglasiti koliko je suočavanje sa teškom prošlošću jedan od ključnih preduslova za oporavak i pomirenje u društvu.


„Dnevnici mog oca“ (20:55h) je film snimljen kamerom koju je otac autora platio jednim dukatom, a snimci koje je zabilježila su od neprocjenjive vrijednosti. Film predstavlja rekonstrukciju ratnih događanja u Srebrenici i to na osnovu orginalnih, amaterskih snimaka koji su su sačuvani. Autor Ado Hasanović je više puta nagrađen za ovaj film.


Od ponedjeljka do petka u 16:00h Federalna televizija emitira serijal „Smrt Jugoslavije“, a tokom sedmice u noćnim satima emitira i virtuelnu izložbu Memorijalnog centra Srebrenica „Čitanje za Srebrenicu“, projekt čiji je cilj naglašavanje ličnog identiteta žrtava genocida.


Federalna televizija će u sedmici obilježavanja genocida emitirati brojne dokumentarne filmove iz vlastite produkcije, ali i selekciju najboljih dokumentaraca iz razmjene sa drugim bh. televizijskim stanicama: Biografija zločinca, dr. Ilijaz, 60 minuta specijal: General zločinac Ratko Mladić, Hrabre žene, Guber, Srebrenica u Ziyahu Gafiću, Memorijalni centar Srebrenica – Potočari, Majke i sinovi (TVSA). Zasjeda (BHRT), Samirina haljina (TVSA), Salih Brkić: reporter mrtvih duša (BIR TV), Prvi svjedoci genocida juli 95. (BHRT), Oživjeli (N1), Cvijet sjećanja (TVSA).


Od igranih filmova izdvajamo: „Halimin put“ (četvrtak, 17:45), „Švedsko srce moje majke“ (četvrtak, 21:30) i „Za one koji ne mogu da govore“ (petak, 18:15).

 


(DEPO PORTAL/ad)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook