Nakon fijaska 1. aprila, kada sjednica Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH nije održana zbog nedolaska članova iz reda Srba, novo okupljanje zakazano je za 15. april, piše Crna Hronika.
Ako se ovaj put uspije održati, kandidati za poziciju zamjenika direktora SIPA-e bi konačno mogli biti pozvani na intervju.
Prijave su zatvorene još u januaru, a pristiglo je ukupno šest aplikacija: Đuro Knežević, Dragan Andrić, Svevlad Hoffman, Mario Pavlinović, Kristijan Suknjov i Igor Marić. Knežević, dvostruki bivši zamjenik direktora SIPA-e i aktuelni zamjenik direktora DKPT-a, navodno blizak HDZ-u, već se spominje kao mogući favorit.
Podsjećanja radi, njegov prethodnik Zoran Galić, imenovan nakon Kneževića, pobjegao je u Hrvatsku sredinom 2024. kako bi izbjegao hapšenje zbog sumnji u zloupotrebu službenog položaja tokom svog mandata na čelu Granične policije. Iako Tužilaštvo BiH sumnja da je Galić unaprijed znao za SIPA-inu akciju, čime je izbjegao privođenje, Hrvatska ga odbija izručiti jer posjeduje njihovo državljanstvo.
U oktobru iste godine Galić je smijenjen na vlastiti zahtjev, s obzirom da protiv njega nije pokrenut disciplinski postupak. Međutim, ostaje pitanje kako je uopće saznao za tajnu operaciju, za koju je bio informisan samo uzak krug ljudi – uključujući i direktora SIPA-e Darka Ćuluma.
Ćulum je također najavio povlačenje, ali njegova ostavka još nije formalno prihvaćena. Okolnosti koje su ga nagnale na ovaj potez vezane su za odluku vlasti RS da zabrane djelovanje institucija poput Suda, Tužilaštva, VSTV-a i SIPA-e na teritoriji tog entiteta, što je izazvalo sigurnosnu i pravnu krizu bez presedana. Tužilaštvo BiH trenutno istražuje te odluke kao mogući napad na ustavni poredak.
Dodatno je zategnuto nakon što Ćulum, iako nije smijenjen, 2. marta prisustvuje sastanku u Banjoj Luci s Dodikom, Cvijanovićkom i ministrom Karanom, a potom 7. marta naređuje zatvaranje kancelarije SIPA-e u Banjoj Luci – pravdajući to Danom žena.
Iako je Nezavisni odbor 18. marta primio Ćulumovu ostavku, Vijeće ministara BiH se nije usaglasilo o njegovom razrješenju. Ministri iz SNSD-a insistiraju da samo Ćulum bude razriješen, što bi značilo da agencija ostaje bez rukovodstva u kritičnom trenutku – scenarij koji ostatak Vijeća nije želio podržati.
Još od septembra 2024. čeka se i odluka o novom direktoru SIPA-e, ali je sve izvjesnije da bi cijeli konkurs mogao biti poništen.
Iako SIPA povremeno provodi pojedine akcije, agencija trenutno funkcioniše s ograničenim kapacitetima – stanje koje nije viđeno od njenog osnivanja 2002. godine.
Nezavisni odbor, čije članove čine Enes Obralija (predsjednik), Miše Ćavar, Enes Bezdrob, Nikola Džambas, Muhamed Mujakić, Darko Kremenović, Mate Miletić i Milan Stanić, nosi ključnu odgovornost – ali i veliku sumnju javnosti u to hoće li 15. april donijeti ikakav pomak ili još jedno zakulisno taktiziranje.
(DEPO PORTAL/af)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook