fikret mehović/ sad više neće imati primat

Šta radi Trump?! Hoće li ponoviti istorijske greške iz 1938. godine, kada su zapadne sile pokušale umiriti Hitlera?


25.02.25, 12:13h

 

 

 


Politički globalni potezi koje Trump poduzima mogu dugoročno ugroziti američku globalnu dominaciju jer se temelje na izolacionizmu, unilateralizmu i slabljenju međunarodnih saveza što može dovesti do redistribucije moći u međunarodnom poretku. Ključni aspekti koji utiču na to su erozija povjerenja u američke saveze, smanjenje ekonomske i vojne moći te jačanje alternativnih centara moći


Prvo, Trumpova politika “America First” naglašava smanjenje američke globalne odgovornosti i povlačenje iz multilateralnih sporazuma što dovodi do slabljenja tradicionalnih saveza kao što su NATO i partnerstva u Aziji i Pacifiku. Ako saveznici percipiraju SAD kao nepouzdanog partnera, to može podstaći države da traže alternativne sigurnosne aranžmane ili da povećaju suradnju s rivalima poput Kine i Rusije, što može dugoročno smanjiti američki geopolitički uticaj.


Drugo, ekonomski protekcionizam i trgovinske barijere koje Trump zagovara mogu oslabiti američku ekonomsku dominaciju jer globalna moć SAD-a nije zasnovana samo na vojnoj sili već i na ekonomskoj hegemoniji. Povlačenje iz međunarodnih trgovinskih sporazuma i uvođenje carina može smanjiti američki uticaj na globalne ekonomske tokove i omogućiti drugim ekonomijama, poput Kine, da preuzmu vodeću ulogu u međunarodnim trgovinskim strukturama.

 

Ako saveznici percipiraju SAD kao nepouzdanog partnera, to može podstaći države da traže alternativne sigurnosne aranžmane ili da povećaju suradnju s rivalima poput Kine i Rusije


Treće, unutrašnja politička polarizacija i kriza demokratije utiču na globalni kredibilitet SAD-a. Američka meka moć koja proizilazi iz privlačnosti njenog političkog i društvenog modela slabi kada svijet svjedoči rastućim unutrašnjim podjelama, eroziji institucija i populističkoj politici. To omogućava drugim državama da osporavaju američku ideološku superiornost i promoviraju sopstvene alternative.


Četvrto, Trumpovo slabljenje transatlantske kohezije i potencijalni sporazumi s Rusijom o Ukrajini bez prisustva ukrajinskog rukovodstva podsjećaju na istorijske greške poput Minhenskog sporazuma iz 1938. godine kada su zapadne sile pokušale umiriti Hitlera ustupcima na račun Čehoslovačke bez njenog učešća. Takav pristup ne samo da podriva povjerenje u međunarodne saveze, već i šalje signal da velike sile mogu donositi odluke o sudbini manjih država bez njihovog pristanka što direktno narušava principe međunarodnog prava i suvereniteta. Ako bi SAD ponovio sličan model u vezi s Ukrajinom, to bi oslabilo globalni sistem kolektivne sigurnosti i omogućilo rivalima poput Rusije da koriste prisilu i faktičko stanje na terenu za ostvarivanje svojih geopolitičkih ciljeva.

 

Trumpovo slabljenje transatlantske kohezije i potencijalni sporazumi s Rusijom o Ukrajini bez prisustva ukrajinskog rukovodstva podsjećaju na istorijske greške poput Minhenskog sporazuma iz 1938. godine


Trumpova politika može dugoročno narušiti američku globalnu dominaciju jer podstiče saveznike da traže alternative, slabi ekonomsku poziciju SAD-a, smanjuje uticaj u međunarodnim institucijama i urušava američki kredibilitet kao globalnog lidera. Ako se ti trendovi nastave, moguće je da će svijet preći u multipolarni sistem u kojem SAD više neće imati nesporni primat u globalnim poslovima. 


Zadržavanje strateškog partnerstva sa SAD-om ključno je za dugoročnu sigurnost i međunarodnu poziciju Bosne i Hercegovine posebno u kontekstu geopolitičkih pritisaka i pokušaja stranih aktera da destabiliziraju region.

 

Stavovi izrečeni u ovom tekstu odražavaju autorovo lično mišljenje, ali ne nužno i stavove DEPO Portala.

 

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook