Godišnjica

Obilježavanje 41.godine ZOI '84: Apel za nove olimpijske iskorake i obnovu bob staze

Sport06.02.25, 20:09h

Obilježavanje 41.godine ZOI '84: Apel za nove olimpijske iskorake i obnovu bob staze
Na večerašnjem obilježavanju promovisana je i knjiga “40. godišnjica Olimpijskih igara u Sarajevu”. Kroz fotografije, knjiga nastoji sačuvati od zaborava ključne trenutke obilježavanja 40. godišnjice ZOI '84, ali i osvrnuti se na naslijeđe koje je ostavila iza sebe

 

 

U Olimpijskom muzeju u Sarajevu večeras je upriličeno obiježavanje 41. godišnjice od od Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine.

Predstavnici Olimpijskog komiteta BiH i drugi ugledni sportski radnici Bosne i Hercegovine ukazali da u ovoj godini očekuju da se obnovi bob staza i ostala infrastruktura, te pruži razvojna šansa grada da po drugi put pokaže svijetu da može ponovno organizirati takav događaj.

 

- Zato smo danas organizirali panel “Olimpijska budućnost i obnova olimpijskih borilišta” na kojem su nadležni ljudi u oblasti sporta govorili koliko smo spremni da obnovimo borilišta i da napravimo novi olimpijski iskorak – Zimske olimpijske igre mladih 2032. godine. Svoj dio posla smo uradili imamo podršku 50 olimpijskih komiteta i Međunarodni olimpijski komitet to podržava, ali naši političari, donosioci odluka, trebaju učiniti naredne korake. Iskoristit ćemo današnji dan da otvorimo tu komunikaciju – izjavio je Feni predsjednik Olimpijskog  komiteta BiH Izet Rađo.

 

Olimpijski komitet BiH je kredibilna međunarodna organizacija, koja je postala kreator razvoja sporta u Bosni i Hercegovini i tu ulogu obavlja slijedeći principe Olimpijske povelje i načela Olimpizma.

 

Upravo tu obavezu da njeguju olimpijski duh trenutno imaju nadležni u sektoru sporta, koji su zaduženi da objekte koji su razoreni zbog agresije na BiH obnove i stave u funkciju bh. sportistima. Kako je rečeno, svojim znanjem, stručnošću i elanom moraju graditi i učvrstiti temelje sportske budućnosti.

 

- Već godinu i po održavamo sastanke sa Ministarstvom prostornog uređenja i komunalne privrede, Zavodom za planiranje KS, predstavnicima „ZOI 84“ i Općine Stari Grad koje su relevantne institucije, koje bi trebale krenuti sa rješavanjem problema pri obnovi sportskih objekata, a titular koji bi trebao to sve da vodi je "ZOI 84". Glavno je da se konačno nakon 41 godine naša bob staza uplani. Sa današnjim danom bob staza ne postoji u bilo kojem obliku, osim fizičkom dijelu – kazao je Feni kantonalni ministar kulture i sporta Kenan Magoda.

 

Uknjižavanje bob staze kroz zastupničke klupe u Skupštini KS voljna je da pokrene Sanela Klarić, koja je i profesorica održive sportske infrastrukture na Burch Univerzitetu.

 

- Zavod za planiranje KS rješava Urbanistički plan posebnog obilježja zaštićenog područja Trebević gdje je bob staza konačno upisana, a inače nije uknjižena. "ZOI 84" je pokrenuo uknjižavanje ove staze a radit ćemo studiju izvodljivosti obnove ove staze – potvrdila je Klarić.   

 

Sa 1.200.000 donatora, sa velikim brojem sponzora, sa omladinskim radnim brigadama i desetak hiljada amatera neposredno uključenih u pripreme Olimpijade, Sarajevo je prije 41 godinu uspješno okončalo izgradnju potrebne infrastrukture.

 

Obnovljena je i proširena „Skenderija“, rekonstruisan Stadion „Koševo“, izgrađena „Zetra“,  bob i sankaška staza na Trebeviću, skakaonice na Igmanu, nordijska i biatlon borilišta, smučarske staze na Bjelašnici i Jahorini, Olimpijsko selo u Mojmilu i novinarsko naselje u Dobrinji sa 3.850 novih stanova, dovršen je plinovod, rekonstruisane zgrade RTV doma, Pošte, Narodnog pozorišta, Željezničke stanice, izgrađene su aerodromska zgrada i nova pista.

 

Nakon što je rat učinio svoje, u Sarajevu je ostalo, kako kaže gradonačelnik Predrag Puharić, da se prioritetno obnovi bob staza kao i skakaonice na Igmanu.

 

- Naravno da će Grad Sarajevo u okviru svojih nadležnosti pružiti podršku u tome. Imamo veoma ograničen budžet u odnosu na ostale relevantne institucije. Dajemo maksimalnu podršku jer je Sarajevo olimpijski grad u kojem građanima znači svaka materijalna i nematerijalna baština olimpijade. Iz tog razloga, dobro je što smo o ovoj temi večeras razgovarali u Olimpijskom muzeju, koji je svečano otvoren 8. februara 1984. godine, a danas trajno čuva uspomene na naše olimpijsko bogatstvo – zaključio je gradonačelnik Sarajeva Puharić.

 

Na večerašnjem obilježavanju promovisana je i knjiga “40. godišnjica Olimpijskih igara u Sarajevu”. Kroz fotografije, knjiga nastoji sačuvati od zaborava ključne trenutke obilježavanja 40. godišnjice ZOI '84, ali i osvrnuti se na naslijeđe koje je ostavila iza sebe. 

 

(FENA/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook