Treba biti oprezan

Ovo su lijekovi koje često pijemo, a štete bubrezima

Lifestyle26.12.24, 18:09h

Ovo su lijekovi koje često pijemo, a štete bubrezima
Bubrezi su parni organi urinarnog trakta koji se koriste za izlučivanje štetnih i suvišnih jedinjenja iz organizma

 

 

- Oštećenje bubrega najčešće mogu izazvati lijekovi iz skupine antibiotika, antivirotika, imunomodulatora ili kemoterapeutika - kazala je Lucija Ana Bićanić, magistrica farmacije iz Farmakoterapijskog savjetovališta Doma zdravlja Zagreb – Centar u razgovoru za portal Centarzdravlja.

 

- Upotreba ovih lijekova zahtjeva oprez i redovno praćenje funkcije bubrega, što je obezbijeđeno s obzirom na to da se većina takvih lijekova primijenjuje u bolnici pod nadzorom ljekara-  rekla je ona.

 

Bubrezi su parni organi urinarnog trakta koji se koriste za izlučivanje štetnih i suvišnih jedinjenja iz organizma. Glavna uloga bubrega da filtriraju krv, pa na njih mogu uticati sva jedinjenja koja se nalaze u krvotoku, kao što su jedinjenja koja unosimo hranom, alkoholom i lijekovima.Magistrica farmacije ističe da povećan rizik od oštećenja funkcije bubrega svakako nosi veća doza lijeka, smanjenje intravaskularnog volumena (na primjer kod edema ili dehidracije) i upotreba drugih lijekova koji dodatno utiču na pogoršanje funkcije bubrega.

 

- Također je važno naglasiti podložnost bolestima bubrega, odnosno faktorima rizika kao što su starija životna dob, kancer i drugi - rekla je ona. Ako primijetite bol ili bilo kakvu promjenu za koju mislite da bi mogla da bude povezana sa oštećenjem bubrega, obavezno razgovarajte sa svojim ljekarom.

 

Kako spriječiti bolest bubrega uzrokovanu upotrebom lijekova?

 

Bićanić savjetuje da je, kako bi se izbjegle negativne posljedice, terapiju najbolje započeti najnižom efikasnom dozom, redovno ići na preglede i pratiti funkciju bubrega u saradnji sa ljekarom.

 

Dodaje i da će ljekar prilikom propisivanja terapije koja može štetno da utiče na bubrege uzeti u obzir faktore rizika, kontrolisati količinu i vrstu prepisanih i bezreceptnih lijekova i biljnih preparata koje pacijenti uzimaju.

 

Znaci bolesti bubrega su povećan kreatinin, smanjen klirens kreatinina, odnosno glomerularna filtracija, neravnoteža elektrolita (kalijum, natrijum) i simptomi uključuju sljedeće: grčevi u mišićima, gubitak apetita i mučnina, poremećaj mokrenja (previše ili premalo), svrab kože, oticanje nogu, umor i krv u urinu.

 

Koji lijekovi najčešće izazivaju oštećenje bubrega?

 

Ana Bićanić navodi da oštećenje bubrega najčešće mogu izazvati lijekovi iz grupe antibiotika, antivirusnih, imunomodulatora ili hemoterapeutika. Ona također naglašava da treba biti oprezan kada se koriste nesteroidni antiinflamatorni lijekovi koji su dostupni opštoj populaciji, kao što su npr. ketoprofen i ibuprofen.

 

- Konzumacija ovih lijekova u prevelikim količinama može dovesti do pogoršanja funkcije bubrega, dok lijekovi koji djeluju kao blokatori protonske pumpe mogu u rijetkim slučajevima da izazovu intersticijski nefritis - kaže Bićanić za Centarzdravlja.


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook