imperijalizam sirotinje

Postaje li grogirani autoritarni vladar Srbije još ozbiljnija prijetnja susjedstvu, prije svega Bosni i Hercegovini?

Front22.12.24, 19:49h

Postaje li grogirani autoritarni vladar Srbije još ozbiljnija prijetnja susjedstvu, prije svega Bosni i Hercegovini?
U kombinaciji s ustavnim udarom iz Republike Srpske na suverenitet države BiH, mogući su i udari nesputane Vučićeve agresije na domaćem terenu

 

 


Izvor: Al Jazeera Balkans
Piše: Davor Gjenero


U dva beogradska „vučja” tabloida, jednog kojeg u ime Vučića formalno uređuje neki Vučićević i onog koji u ime vučićevaca kontrolira onaj isti Vučelić, kojem je Milošević nekoć bio povjerio kontrolu nad njegovom „tvornicom laži”, RTS-om, u nedjelju su se sinhrono i povezano pojavila dva očito vrlo povezana teksta.


Vučelićeve Novosti pišu o tome da se u Bosni i Hercegovini sprema konačni sukob i da će u tjednu koji predstoji skupština manjeg entiteta započeti poteze koji bi trebali njihovog satrapa Dodika zaštititi od krivične odgovornosti koju na osnovu zahtjeva Visokog predstavnika Christina Schmidta utvrđuje pravosuđe Bosne i Hercegovine, a u tekstu se sugerira da je politička elita Dodikove paradržave spremna i na odluke o neovisnosti, pa i za oružane sukobe koji bi mogli uslijediti.


Taj tekst Vučić-Vučićevićeve „paranovine” odmah prenose, a uz to slijedi i tekst iz pera „glavnog urednika” koji svim protivnicima u Srbiji najavljuje da ih narednih dana čeka otvorena represija i progon, a da je režim donio odluku da pod svaku cijenu održi svoju vlast.


Vučiću ‘svega dosta’


Još neki dan Vučić je na onoj svojoj televiziji, koju kontrolira taj isti Vučićevim gostovao na „redakcijskom kolegiju” tog Informera, a koji dan nakon toga Informer je objavio „ekskluzivno saznanje”, bez atribuiranja izvora, prema kojem je Vučiću svega dosta, kako razmišlja o raspuštanju svih institucija vlasti i raspisivanju novih izbora na svim razinama, ali i o tome da se sam povuče s pozicije predsjednika i da ne sudjeluje niti u budućim parlamentarnim izborima.


Naravno, svi su znali da je to „informacija” proizašla iz Vučićeve političke kuhinje i da se ne radi o najavi povlačenja, nego upozorenju akterima iz nižih ešalona vlasti, da je sad vrijeme za izražavanje podrške mudrom, ali umornom vođi, pa možda i za „mitinge istine.


Iako su se izjave pokornosti Vođi redale, ipak se ništa u areni nije promijenilo, dapače, procesi su se nastavili odvijati vrlo nepovoljno za Vođu. Protesti studenata postali su konsolidirani, studenti sve više postaju uzor ostalim građanima, a u političkoj se areni pojavila i politička opcija koja bi mnogo toga mogla promijeniti.


U politiku se odlučio vratiti Goran Ješić, koji je demokratsku Srbiju opčinio viteškim držanjem na protestima u Novom Sadu, kad je pred onima koji su djelovali kao huligani, a neki od njih su imali policijske značke, koje su, doduše, skrivali, branio studenta kojeg su ovi pokušali oteti. Ješić je nakon toga nekoliko puta neopravdano hapšen, a time je samo gurnut u poziciju da se jednostavno mora vratiti u politiku, koju je bio napustio.


BiH kao jedina opcija za ostanak na vlasti


Ješić je osoba koja ima potencijal da bude vođa opozicije u Srbiji, još je dovoljno mlad i svjež, a silno je iskusan i politički nekompromitiran. Očito ima snažan talent, i kad je prošle subote osnivao svoju političku organizaciju, jasno je odabrao metu kojoj će se suprotstavit – strah. Strah je ključan faktor svake diktature, a Ješić zna što govori kad poručuje da se režima više nitko ne boji. Istovremeno, institucije koje su zarobili Vučićevi poslušnici, počele su se raspadati. Liječnici su na rubu štrajka, a da bi izbjegli neugodan štrajk u prosvjeti, vlasti su odlučile nasilno (pred katolički Božić) prekinuti školsku godinu. Sve to govori da Vučić i sljedbenici shvaćaju da im vlast klizi iz ruku.


Jasno je, međutim, i to da Vučić vrlo dobro zna da on nije demokratski političar koji može nastaviti djelovati u političkoj areni i nakon gubitka izvršne vlasti, nego da je za njega očuvanje vlasti uvjet opstanka. Jasno mu je i to da karta na koju je do sada igrao i terorističkim potezima (ubojstvo Olivera Ivanovića, pokušaj okupacije Sjevera „jaltanskom strategijom” provedenom u selu Banjska, putinovska strategija razaranjem infrastrukture, vodnih kanala kod Zubinog Potoka) na Kosovu nije dovoljno jaka, a da bi ga održala na vlasti.


Naime, iako mnogi u Srbiji trabunjaju o tome što će biti „kad se vojska na Kosovo vrati” i pozdravljaju s „dogodine u Prizrenu”, svima je zapravo jasno da je Kosovo nepovratno uspostavilo suverenitet, a nada o diobi teritorija, u kojoj bi Srbiji pripale tri općine na sjeveru, vrti se u glavama nacionalista, ali nije nešto što može biti mobilizirajuće za šire slojeve.

 

Dakle, jedino na čemu se može graditi vanjskopolitička strategija imperijalizma sirotinje je širenje Srbije na manji entitet Bosne i Hercegovine. U kombinaciji s ustavnim udarom iz manjeg entiteta u BiH na suverenitet te države, pak, mogući su udari nesputane Vučićeve agresije na domaćem terenu.


Nastavak teksta čitajte ovdje.

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook