Od 13 do 17 godina

Koliko tinejdžeri u FBiH kockaju, piju, puše i drogiraju se? Rezultati istraživanja otkrili zastrašujuće cifre

Hronika21.11.24, 19:14h

Koliko tinejdžeri u FBiH kockaju, piju, puše i drogiraju se? Rezultati istraživanja otkrili zastrašujuće cifre
- Rezultati pokazuju visoku stopu korištenja interneta i zabrinjavajuće konzumiranje cigareta, alkohola i marihuane među mladima - navodi Edisa Adžović

 

 

Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE sprovelo je istraživanje o kockanju i korištenju  interneta, te navikama konzumiranja duhanskih proizvoda, alkohola i marihuane među  djecom i mladima u dobi od 13 do 17 godina u tri kantona na području Federacije Bosne i Hercegovine (Kanton Sarajevo, Zeničko-dobojski kanton i Srednjobosanski kanton), a 21. novembra u Sarajevu je održana prezentacija na kojoj su predstavljeni zaključci i preporuke istraživanja. Istraživanje je provedeno u saradnji sa proMENTE socijalna istraživanja. 

 

Rezultati istraživanja pokazuju da 24,9% ispitanika igra neku od igara na sreću, a više od polovine učenika koji kockaju naveli su da su njihovi roditelji upoznati s tim. Zatim, 18%  ispitanika konzumira cigarete, 24,8% ispitanika konzumira električne cigarete, 6,4%  ispitanika konzumira snus, a 26,4% ispitanika konzumira nargilu. Alkohol konzumira 20,3%  ispitanika, a marihuanu konzumira 6% ispitanika. Znatiželja, pritisak društva i potreba mladih da se istaknu u društvu prepoznati su kao glavni razlozi konzumiranja različitih sredstava ovisnosti. Što se tiče intereneta, 91,2% ispitanika provede više od dva sata koristeći internet, ako se izuzme 38% učenika koji ga koriste za školu i učenje, uglavnom se internet koristi za socijalizaciju, zabavu ili bez nekog specifičnog cilja. Zanimljiv je i podatak da 35% ispitanih kaže da njihovi roditelji nisu zainteresirani za to šta oni rade na internetu. 

 

Istraživanju su prisustvovali predstavnici osnovnih i srednjih škola, organizacije fokusirane na rad s djecom i mladima i organizacije i ustanove koje se bave temama zdravlja, predstavnici gradskog vijeća, predstavnici ministarstava obrazovanja, pravde, zdravstva, sigurnosti. Rezultati istraživanja predstavljaju osnovu za suradnju u kreiranju, provedbi i unapređenju naučno utemeljenih programa prevencije ponašajnih ovisnosti i korištenja različitih sredstava ovisnosti.  

 

Istraživanje i prezentacija su podržani Core grantom regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog  društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Sjeverna Makedonija i  Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške. 

 

- Čast nam je što je SMART Balkan projekat prepoznao NARKO-NE kao partnera, a sa zadovoljstvom ističemo našu podršku uspješnom završetku Istraživanja o kockanju, korištenju  interneta i konzumiranju duhanskih proizvoda, alkohola i marihuane među djecom i mladima u tri kantona Federacije BiH. Istraživanje će poslužiti kao temelj za kreiranje i unapređenje  programa prevencije. Rezultati pokazuju visoku stopu korištenja interneta i zabrinjavajuće konzumiranje cigareta, alkohola i marihuane među mladima, uprkos školskim zabranama.  Pozivamo sve obrazovne, institucije vlasti i roditelje da se uključe u implementaciju preporuka Istraživanja i preventivnih mjera i da zajednički radimo na stvaranju sigurnijih i zdravijih  okruženja za našu djecu i mlade - istakla je Edisa Adžović, menadžerica grantova projekta SMART Balkan. 

 

Istraživanje je provedeno na uzorku od 1.066 ispitanika od čega je 52,7% djevojčica i 46,9%  dječaka. Istraživanje je realizovano u 27 osnovnih i srednjih škola u ukupno 24 općine. 

 

(DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook