Predsjednica Društva arhitekata Novog Sada, Ana Ferik-Ivanovič, osvrnula se na tragične događaje koji su se odigrali na željezničkoj stanici u Novom Sadu, gdje je usljed pada nadstrešnice život izgubilo 14 osoba, a troje je teško povrijeđeno. U razgovoru za televiziju N1 Srbija, Ferik-Ivanovič je naglasila da je jedan od ključnih problema nedostatak transparentnosti u radu na ovom projektu.
- Gradilišna ograda koja je zabranjivala pristup stanici postojala je predugo, što je otežalo stručnjacima da prate radove. Iz vizualizacija smo saznali da je u unutrašnjosti hale dograđena galerija, ali nije jasno da li je ta galerija bila pravilno pričvršćena za konstrukciju željezničke stanice - izjavila je Ferik-Ivanovič. Ona je ukazala na opasnosti dodatnih opterećenja koja su stavljena na konstrukciju, poput staklenih i aluminijskih elemenata.
Ferik-Ivanovič ističe važnost temeljne analize i praćenja svih radova. Naglašava da se ne smije tolerisati pritisak na stručnjake i da se nikakvi problemi ne smiju "stavljati pod tepih". "U Novom Sadu smo svjedoci brzog rada koji se odvija u tajnosti, što dovodi do katastrofalnih posljedica", dodala je.
Predsjednica Društva arhitekata apeluje na kolege da se nikada ne podvrgnu pritiscima i da ne potpisuju dokumente bez vlastite provjere. "Kada smo završili fakultet, obavezali smo se raditi savjesno i odgovorno prema građanima", rekla je.
Ferik-Ivanovič je komentarisala i trenutna vještačenja koja se provode kako bi se utvrdili uzroci tragedije. "Brzo su odneseni svi materijali sa nadstrešnice, a analiza tih materijala je ključna za utvrđivanje dodatnih opterećenja koja su možda uzrokovala pad", istakla je.
Naglasila je potrebu za provjerom stabilnosti cijele željezničke stanice i upozorila da bi njeno korištenje moglo biti onemogućeno u narednom periodu. "Nadstrešnica je nekada bila idealno projektovana, ali situacija se sada drastično promijenila", kazala je.
Javna svjedočanstva građana o primijećenim pukotinama na konstrukciji uoči nesreće takođe su ostala bez odgovora. Ferik-Ivanovič je ukazala na to da su stručnjaci često doživljavani kao kritičari, umjesto da budu uključeni u proces donošenja odluka.
- Važno je da se u budućnosti spriječe ovakve tragedije. Odgovornost ne bi trebala ležati samo na pojedincima, već bi svi trebali raditi na prevenciji problema - zaključila je Ferik-Ivanovič.
Ova tragedija otvorila je važna pitanja o odgovornosti i transparentnosti u radu, te potrebi za većim uključivanjem stručnjaka u projekte od javnog interesa. Novi Sad je jučer dobio još jedno mjesto sjećanja na nedužne žrtve, a društvo se suočava s izazovima koji zahtijevaju hitnu reakciju i promjenu pristupa u budućem radu.
(DEPO PORTAL/mm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook