U Odjeljenju za prirodne nauke

Zemaljski muzej 1. februara otvara novu stalnu izložbu 'Vodozemci i gmizavci BiH'

Kultura24.01.24, 16:23h

Zemaljski muzej 1. februara otvara novu stalnu izložbu 'Vodozemci i gmizavci BiH'
Izložba "Vodozemci i gmizavci BiH" prikazuje sve vrste u njihovim prirodnim staništima na teritoriji BiH koje su otkrivene do 2024. godine

 

 

Zemaljski muzej BiH najavio je otvaranje nove stalne izložbe "Vodozemci i gmizavci Bosne i Hercegovine", koja će biti predstavljena javnosti 1. februara u Odjeljenju za prirodne nauke. Prvi je to put u 136-godišnjoj historiji Muzeja da su na jednom mjestu prezentirane sve dosad otkrivene vrste herpetofaune u njihovim prirodnim staništima.
 

Bosna i Hercegovina je centar raznolikosti evropske herpetofaune, koju čine najmanje 53 autohtone vrste: 9 repatih vodozemaca, 13 žaba, 14 zmija, 4 kornjače i 13 guštera. Skoro polovina vrsta (40 posto) pokazuje određeni nivo endemizma, od čega su najčešći endemi Dinarida ili južnog dijela Balkanskog poluotoka. BiH se posebno ističe kao regija od posebnog značaja za zmije otrovnice (engl. Important Viper Areas – IVA), za petrofilne zajednice guštera te kao stanište evolutivno jedinstvenih vrsta poput čovječije ribice. 
              

Izložba "Vodozemci i gmizavci BiH" prikazuje sve vrste u njihovim prirodnim staništima na teritoriji BiH koje su otkrivene do 2024. godine. Vrste su prikazane na potpuno realističan način, uključujući varijacije i spolni dimorfizam unutar istih. Većina (75 posto) izloženih vrsta stvorena je 3D skeniranjem, modeliranjem i printanjem, dok je ostatak predstavljen prepariranim životinjama.
 

Selektovani uzorci iz herpetološke kolekcije su skenirani upotrebom 3D skenera, zatim postupkom remodeliranja "oživljeni". Na ovaj način su životinje u izložbi zapravo "oživljeni" modeli uzoraka iz kolekcije ZMBiH. Izložba pokazuje raznolike skupine životinja i vrlo zanimljive eksponate: od najmanjeg evropskog kičmenjaka (kratkonogi gušter) do četvrtog najvećeg gmizavca na svijetu (sedmopruga usminjača).
 

Uz njih će posjetioci također moći vidjeti i originalno sačuvane životinje u tzv. flakonima, tj. posudama s naučnim uzorcima, a koje su dio bogate herpetološke kolekcije, kao i iznimno rijetke fosile zmije i daždevnjaka. Izložba je upotpunjena dvojezičnim legendama, interaktivnim (taktilnim) kutkom, kao i namjenski razvijenom aplikacijom za one koji žele saznati više.
 

Autor izložbe je Adnan Zimić.
 

Realizaciju izložbe su pomogli Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Općina Centar i UNDP. Posebnu zahvalnost muzej navodi partnerima Fab Lab, koji su zaslužni za printanje modela korištenih u izložbi, saopćeno je iz Zemaljskog muzeja BiH.

 

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook