Okrugli stol "Crkve i vjerske zajednice o prevenciji nasilja nad ženama", na kojemu se razgovaralo o prevenciji rodno zasnovanog nasilja iz perspektive religija te o iskustvima u radu s osobama koje su preživjele rodno zasnovano nasilje iz perspektive zdravstvenih radnika, održan je u subotu u Vladičanskom dvoru u Mostaru.
Predavačica uime Srpske pravoslavne crkve Milja Tupanjanin danas je objašnjavala kakav je položaj žene unutar crkve i na koji način crkva može utjecati na smanjenje bilo kakvog vida nasilja.
- Poanta je u tome da u osnovnom izvoru, odnosno u Svetom pismu, iz kojeg cijelu priču i crpimo, ne možemo naći opravdanje ni za nasilje nad neprijateljima, a kamoli na tako osjetljivim članovima vlastite zajednice. Crkva nema neku zakonodavnu vlast u državi, ali ima sposobnost mijenjati ljudska srca i prosvjećivati ih, a u prosvijećenom društvu žena se ne bi trebala osjećati ugroženo bez obzira na kojem mjestu i na koji način se negdje našla. Svaki čovjek, bez obzira na spol, trebao bi imati mogućnost ostvariti sve svoje potencijale s kojima je rođen - kazala je Tupanjanin.
Koordinatorica Odjela za brak i obitelj pri Muftijstvu mostarskom i predavačica uime Islamske zajednice Lejla Mezit kazala je kako je suradnja između vjerskih zajednica jako bitna u prevenciji nasilja nad ženama i nasilja općenito.
- Islam kao ideologija i poruka Kur'ana u svojoj biti je nenasilna, miroljubiva, inkluzivna, egalitarna u svakom smislu i pogledu i ne opravdava nasilje, međutim ljudi u stvarnosti i realnom svijetu često pogrešno interpretiraju svetu Božju riječ i često je zloupotrebljavaju da bi opravdali neke svoje nasilne postupke. To je nešto što želimo kritizirati, ali i o čemu želimo raspravljati, te na otvoren način pristupiti tom problemu i pokušati naći rješenje. Pomoć u vezi prevencije nasilja nad ženama je potrebna, a ova suradnja, naročito između vjerskih organizacija i zajednica jako je bitna, jer mi imamo izravan kontakt s ljudima i pristup informacijama tako da svakako možemo prenijeti neku pozitivnu poruku i pomoći - istaknula je Mezit.
Prema podacima Agencije za ravnopravnost spolova u BiH, svaka treća žena je žrtva nasilja, a svaka druga starija od 15 godina doživjela je neki oblik psihičkog, ekonomskog ili fizičkog maltretiranja.
Okrugli stolovi koji se organiziraju širom BiH tijekom ove kampanje imaju za cilj učvrstiti veze između javnih zaposlenika i sigurnih kuća koje pružaju podršku osobama koje su preživjele rodno zasnovano nasilje s jedne strane, te vjerskih zajednica s druge strane kako bi zajedno mogli pružati fokusiranu podršku osobama kojima je potrebna pomoć.
Organizator ovog događaja je Srpska pravoslavna crkva uz podršku Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda u okviru kampanje "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja".
(FENA/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!