Povodom današnjeg potpisivanja ugovora u Dubrovniku o izgradnji Pelješkog mosta, želim da istaknem da to predstavlja nekorektan i nedobrosusjedski postupak, koji ne uvažava međunarodne standarde i već ranije predočene činjenice i interese države Bosne i Hercegovine, reagovao je zvaničnim saopćenjem Predsjedavajući Vijeća ministara Denis Zvizdić.
Podsjećam da sam u septembru prošle godine uputio pismo hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću, predsjedniku Evropske komisije Jean-Claudeu Junckeru i evropskoj komesarki za regionalnu politiku Corini Cretu, u kojem sam na bazi relevantnih dokumenata jasno dokazao da ni jedno tijelo vlasti u Bosni i Hercegovini nikada nije dalo saglasnost za gradnju Pelješkog mosta, i da utvrđivanje međudržavne granice na kopnu i moru jeste, i ostaje nužan preduvjet da bi se takav projekat uopće realizirao.
U smislu jačanja dobrosusjedskih odnosa, očekivao sam realizaciju načelnog dogovora da se što prije održi sastanak na stručnom nivou kako bi se razmotrile mogućnosti za rješavanje ovog pitanja.
Naglasio sam tada, a podvačim to i sada, da je gradnja Pelješkog mosta, iako tek jedan segment ukupnog pitanja razgraničenja na moru između dvije države, od iznimne važnosti za Bosnu i Hercegovinu, jer se izravno dotiče njezina suvereniteta i prava koja joj pripadaju kao suverenoj pomorskoj državi, u skladu sa odredbama Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora, kao i drugim međunarodnim aktima koje su prihvatile i čije su članice i Bosna i Hercegovina, i R Hrvatska.
Zbog toga sam u pismu koje sam uputio na prethodno pomenute adrese, a sa ciljem rješavanja problema u interesu obje zemlje, predložio i poduzimanje svih potrebih koraka kojima bi se dogovorilo i u potpunosti rješilo i pitanje razgraničenja između dvije države, sa posebnim fokusom na razgraničenje na moru.
Podsjećam da takav moj zahtjev podrazumijeva definiranje, verificiranje i prihvaćanje međunarodnog plovnog puta, odnosno koridora koji će fizički spajati bosanskohercegovačko more nad kojim Bosna i Hercegovina ima puni suverenitet, s otvorenim morem, u skladu sa Konvencijom UN-a o pravu mora.
Na kraju sam predložio, i očekivao da će takva ideja zbog pune garancije poštivanja međunarodnog prava i pravičnosti, biti i prihvaćena, i da Evropska komisija posreduje između Bosne i Hercegovine i Hrvatske kako bi se ovo pitanje riješilo u interesu obje države.
Nažalost, to se nije u potpunosti ispunilo, ali je ipak Evropska komisija u svom dopisu potvrdila da je potrebno, iako je novac za izgradnju mosta odobren, da se dvije države prije bilo kojeg narednog koraka, koji podrazumijeva i pocetak izgradnje, moraju dogovoriti o granici na moru.
Začuđuje da je sve napore i Bosne i Hercegovine i Evropske komisije, da se ostvari dijalog, i da se ovaj problem riješi u obostranom interesu, vlast u Hrvatskoj ignorirala i odlučila da danas potpiše ugovor o izgradnji, ne obazirući se na relevantne činjenice i spor koji postoji, i koji će se ovakvim odnosom susjeda samo komplicirati i uvećati, jer cemo svim dostupnim pravnim sredstvima uporno nastaviti da tražimo zagarantovano pravo pristupa BIH otvorenom moru.
Jednako tako je i nerazumljiva činjenica da unutar nadleznih BH institucija nije postignut konsenzus u vezi sa slanjem protestne note Republici Hrvatskoj u vezi sa ovim pitanjem i zaštitom interesa BiH, iako je to bilo predloženo i od strane Predstavnickog doma BiH kao i Vijeća ministara BiH.
Slijedom svega navedenog, ponovno ću se obratiti i premijeru Plenkoviću i nadležnom komesaru Evropske komisije, kao i svim drugim relevantnim faktorima, te ponovo insistirati da se zaustavi izgradnja dok BiH ne ostvari svoje puno pravo pristupa otvorenom moru prema važećoj UN Konvenciji. “- navodi se u saopćenju Predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH dr. Denisa Zvizdića.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook